Izrael: Pary jednopłciowe i osoby transpłciowe będą mogły mieć dzieci urodzone przez surogatki

Tel Aviv LGBT pride parade 2015; By U.S. Embassy Tel Aviv - DSC_4641, CC BY-SA 2.0

Izraelski minister zdrowia Nitzan Horowitz ogłosił we wtorek, że od przyszłego tygodnia pary jednopłciowe, samotni mężczyźni i osoby transpłciowe mogą legalnie zostać rodzicami dzieci urodzonych przez surogatki. Do tej pory było to prawnie niemożliwe w Izraelu.

Nowe zasady wejdą w życie 11 stycznia. Zmiany w prawie związane są z orzeczeniem Sądu Najwyższego. W ten sposób kończy się, trwająca ponad 11 lat, batalia prawna pary gejów – Etaia Pinkasa Arada i Yoava Arada Pinkasa – którzy złożyli wniosek w tej sprawie w izraelskim SN w 2010 r.

Horowitz powiedział, że zmiana umożliwi “przyszłym ojcom, parom homoseksualnym i zasadniczo każdej osobie w Izraelu równy dostęp do macierzyństwa zastępczego w Izraelu”.

“Dzisiaj kładziemy kres niesprawiedliwości i dyskryminacji. Każdy ma prawo do rodzicielstwa” – zaznaczył minister, który sam jest gejem. “To ekscytujący dzień dla mnie, bo doskonale zdaję sobie sprawę z wykluczenia i dyskryminacji na przestrzeni lat. To także moja osobista walka”.

Horowitz zapewnił, że chronione będą również prawa kobiet, które zdecydują się zostać surogatkami.

Dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Nachman Ash powiedział, że urzędnicy cenią sobie zasadę równości. “Widzimy ogromne znaczenie w udostępnianiu ważnej usługi medycznej ogółowi społeczeństwa”.

Surogacja, jako droga do rodzicielstwa, była dotychczas możliwe dla małżeństw heteroseksualnych i samotnych kobiet, które mają “genetyczny związek z dzieckiem”. W lutym 2020 r. Sąd Najwyższy uchylił kontrowersyjną ustawę, która blokowała samotnym mężczyznom i parom homoseksualnym możliwość korzystania z surogacji i dał Knesetowi rok na uchwalenie nowego prawa.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!