2 stycznia Poczta Polska wprowadziła do obiegu emisję filatelistyczną upamiętniającą Marka Edelmana, lekarza, wybitnego działacza społecznego i jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie.
W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. została zorganizowana wielka akcja likwidacyjna. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu. 19 kwietnia 1943 r. 2 tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstanki i powstańcy byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni.
Z tą historią związany jest nierozłącznie Marek Edelman. Ten wybitny działacz społeczny i jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, z oddaniem i wielkim zaangażowaniem bronił prawa do wolności oraz poszanowania ludzkiej godności.
Projekt znaczka, autorstwa Jarosława Ochendzana, stanowi połączenie postaci Marka Edelmana z dyskretnie kontrastującym tłem. Znaczek jest beznominałowy, o wartości odpowiadającej opłacie za krajową przesyłkę listową nierejestrowaną priorytetową format S.
Koperta FDC (koperta pierwszego dnia obiegu) przedstawia Pomnik Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie – symbol miasta, bezpośrednio powiązany z działalnością Marka Edelmana.
O znaczku:
autor projektu: Jarosław Ochendzan
liczba znaczków: 1
wartość: PRIORYTETOWY S
nakład: 3 000 000 szt., powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków w arkuszu
data wprowadzenia do obiegu: 2 stycznia 2022 r.
Źródło: Poczta Polska