W Tarnowie rusza spis macew

Powstanie pełna lista macew na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Dokumentacja będzie gotowa w 2018 roku.

To część znacznie większego projektu, zainicjowanego w 2016 r. przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Dzięki funduszom pozyskanym m.in. z dotacji Województwa Małopolskiego, komitet zamierza wyremontować dom przedpogrzebowy i ogrodzenie cmentarza, przeprowadzić prace porządkowe, wykonać konserwację nagrobków i przystosować cmentarz dla turystów.

26 października 2017 r. komitet podpisał umowę z warszawską Fundacją Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich. Na podstawie umowy do końca przyszłego roku członkowie fundacji spiszą i przetłumaczą na język polski imiona i nazwiska pochowanych osób, sfotografują zachowane nagrobki oraz sporządzą cyfrową mapę cmentarza ze współrzędnymi geograficznymi poszczególnymi grobów.

Wykonawcę czeka niełatwe zadanie. Szacuje się, że na cmentarzu znajduje się około 6 tys. nagrobków, z których najstarsze pochodzą z XVII wieku. Na szczęście prowadzone równolegle na cmentarzu prace porządkowe umożliwią dostęp do wszystkich kwater.

Wcześniej inwentaryzację cmentarza w Tarnowie prowadził dr hab. Leszek Hońdo z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Efektem jego badań była wydana w 2001 r. książka “Cmentarz żydowski w Tarnowie”, w której zawarto opis 91 wybranych nagrobków. Pełny spis nie był jednak dostępny, co znacznie utrudniało odnajdowanie grobów.

Dzięki inicjatywie Komitetu ten stan ulegnie zmianie. Powstanie nie tylko pełna dokumentacja cmentarza, ale dodatkowo będzie ona zamieszczona na stronie internetowej.

#

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!