Grodzisk Mazowiecki chce stworzyć park pamięci na terenie cmentarza

Prywatny właściciel działki w Grodzisku Mazowieckim, na której znajduje się cmentarz żydowski, zamierza sprzedać ten teren. Urzędnicy chcą go odkupić i przekształcić w park pamięci z pawilonem edukacyjnym.

Kilka lat temu w tym miejscu funkcjonował skład złomu. W styczniu 2016 r. gmina Grodzisk Mazowiecki wydzierżawiła cały teren cmentarza żydowskiego w jego historycznych granicach. Dzięki temu prywatna spółka zrezygnowała z planu budowy tam apartamentowca. W ubiegłym roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Właściciel zamierza go ostatecznie sprzedać.

Obszar cmentarza żydowskiego w Grodzisku Mazowieckim

– Gmina Grodzisk Mazowiecki deklaruje gotowość zakupu nieruchomości, na której znajduje się cmentarz żydowski (działka nr 20 obręb 12). Informowaliśmy o tym właściciela kilkukrotnie. Obecnie czekamy na wniosek właściciela o podział nieruchomości w granicy Cmentarza. Dysponujemy programem funkcjonalno-użytkowym zawierającym koncepcje rewitalizacji terenu, tj. przekształcenia go w park pamięci m.in. z pawilonem edukacyjnym – informuje nas zastępca burmistrza, Tomasz Krupski.

Gmina zgłosiła również właścicielowi, a następnie Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, konieczność uporządkowania terenu. Inspektor wydał stosowny nakaz wobec właściciela, a w związku z uchyleniem się od jego realizacji, odbyła się ponowna kontrola terenu. – Gmina zabezpieczyła teren ogrodzeniem i słupkami we własnym zakresie, uniemożliwiając do niego dostęp przede wszystkim samochodom – dodaje Tomasz Krupski. Urzędnicy współpracują przy tej sprawie z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie oraz Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy.

– Takich spraw jak ta z Grodziska jest wiele w całym kraju. Jednak nie wszędzie można spodziewać się dobrego rozwiązania, tak jak stało się to tutaj. Decyzja Konserwatora to ciągle formalny wstęp do przywrócenia godnego stanu tego miejsca, ale mogę wierzyć że już nikt nie podniesie ręki na nasz kirkut. Uważam, że wszystkie cmentarze żydowskie w Polsce powinny być objęte ochroną konserwatorską, w ich przedwojennych granicach – mówi Robert Augustyniak, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Grodzisku.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!