Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim

12 września w Grodzisku Mazowieckim rusza I Festiwal Kultury Żydowskiej. Przez siedem dni trwania festiwalu, od 12 do 18 września, w Parku Miejskim, Poczekalni PKP, Mediatece, Bibliotece Publicznej i Kinie Wolność odbędzie się łącznie 29 wydarzeń.

Organizatorzy chcą przypomnieć, że Grodzisk Mazowiecki przed wojną zamieszkiwali również Żydzi i było tam wiele żydowskich budynków – dziś nieistniejących. “Poznamy ich historię i tradycje, posłuchamy żydowskich utworów lub nawiązujących do muzyki klezmerskiej” – zapewniają organizatorzy. W części koncertowej wystąpią Remek Hanaj i Paweł Nowicki (Nagrania terenowe snów) oraz Shofar. Trio wystąpi z nowym materiałem, który ukaże się na płycie pod koniec tego roku. To w sobotę, a w niedzielę Paweł Szamburski w repertuarze Moshe Beregowskiego, kwartet MELECH grający kompozycje Mordechaja Gebirtiga i reprezentant Łodzi, zespół Jidyszkajt. Na zamknięcie festiwalu, 18 września, w restauracji The Park wystąpi DJ Fagot, czyli Grzegorz Fajngold, łódzki artysta, członek takich zespołów jak 19 wiosen, Już nie żyjesz, Demolka.

Codziennie od poniedziałku do czwartku w Kinie Wolność odbywać się będą pokazy w ramach Klubu Filmowego Ambasady Izraela w Polsce. Widzowie obejrzą filmy: Przyjeżdża orkiestra, Swat, Ruszanie pod górę i Moja kochana siostra.

Tegoroczna, pierwsza edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej, odbywa się pod nazwą Dybuk z Grodziska, dlatego w piątkowy wieczór, na zakończenie festiwalu, w Kinie Wolność przypomniany zostanie kultowy film Dybuk z 1937 roku.

Miłośnicy książek też znajdą coś dla siebie. W sobotę, pierwszego dnia festiwalu (12.09) odbędzie się spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem wokół jego najnowszej, wydanej przez Wydawnictwo Czarne, książki “Poufne”. We wtorek, 15 września, w Poczekalni PKP będzie można spotkać przedstawicieli stowarzyszenia Odkrywamy Bliskie Historie z Grodziska Mazowieckiego, którzy szykują na koniec roku premierę książki “Abyś mogła powiedzieć”, dzienników pochodzącej z Grodziska Mazowieckiego Żydówki, Fajgi Burman. W środę natomiast premiera stworzonej specjalnie na zamówienie Festiwalu komiksowej planszy o Marku Edelmanie w Grodzisku. Michał Rzecznik, scenarzysta, kulturoznawca, rysownik i twórca komiksów, wgłębił się w historię Marka Edelmana, który po upadku Powstania Warszawskiego ukrywał się w Grodzisku Mazowieckim.

Wydarzenia stacjonarne będą relacjonowane na żywo i dostępne w sieci.

Więcej informacji na stronie: http://festiwalkulturyzydowskiej.pl/

Organizatorzy: Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura, Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja.

Sponsorzy: Narodowe Centrum Kultury, Fundacja PZU, Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Partnerzy: Urząd Miasta Grodziska Mazowieckiego, Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki, Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki, Mediateka, Biblioteka Publiczna, Poczekalnia PKP, Kino Wolność, Ambasada Izraela w Polsce, HaKoach, restauracja The Park, Galeria Wymiany.