Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej w Poznaniu

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zaprasza na Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej. Widzowie zobaczą m.in. “Hummus!” Orena Rosenfelda, “Wytrwałość” Małgorzaty Imielskiej oraz “Przy Planty 7/9” M. Jaskulskiego i L. Loewingera.

Program:

Poznań, Dom Tramwajarza, 10 grudnia 2017 r.

Godz. 16.00
NAD BRZEGAMI JARKONU
Izrael 2015
Reż. Avi Belkin
(60 min.)

Film odkrywa nieznaną historię rzeki badając zależności między polityką społeczną a naturą w nowy i ważny sposób. Śledzimy historię rzeki od początku istnienia Palestyny, kiedy Arabowie i Żydzi dzielili się jej zasobami. Korzystając z materiałów archiwalnych oraz przeprowadzonych wywiadów reżyser Avi Belkin odkrywa dla nas głębokie powiązania między ludźmi i ich ziemią, pomiędzy naturą a człowiekiem.

Godz. 17.30
NA RINGU ŻYCIA
Izrael 2016
Reż. Uri Borreda
(60 min.)

Historia 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holocaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Złapany przez Niemców został wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował żeby przeżyć. Wyemigrował do Izraela w 1947 roku jako członek załogi statku Exodus. 74 lata później Noach Klieger przemierza tą samą drogę, co w latach 1940-1947.

Godz. 19.00
HUMMUS!
Izrael 2015
Reż. Oren Rosenfeld
(72 min.)

Eklektyczny film o hummusie, przepysznym daniu znanym na całym świecie. Opowieść o tajemniczych przepisach, rekordzie Guinessa, roli hummusu w łączeniu muzułmanów, chrześcijan i żydów na Bliskim Wschodzie. Reżyser Oren Rosenfeld pokazuje barwne historie kobiet i mężczyzn, rozsmakowanych w tej potrawie. Film to pełna ironii i humoru opowieść o współzawodnictwie i sporach o to, kto przyrządza najlepszy hummus ponad religijnymi i politycznymi podziałami.

Poznań, DOM SPOTKAŃ

11 grudnia 2017, godz. 18.00
ECHA ZE STRYCHU
USA/Polska 2015
Reż. Debbie Goodstein
(36 min.)

Reżyserka razem z 25 członkami rodziny przyjeżdża do Polski, by odwiedzić rodzinę Grocholskich i przekazać następnemu pokoleniu ich wspólną historię. Polska rodzina ukrywała na strychu krewnych Debbie przez dwa lata wojny. W trakcie ceremonii honorującej odwagę Grocholskich wynikło nieporozumienie, które odsłoniło prawdę o tym, co naprawdę wydarzyło się w obliczu niewyobrażalnego zła.

11 grudnia, godz. 19.00
W CIENIU DRZEW
Włochy 2016
Reż. Valentina Arena
(52 min.)

Enzo udaje się w podróż, by odnaleźć Sprawiedliwego wśród Narodów Świata we włoskim regionie Emilia Romagna. Ich historie są odtwarzane przez prywatne dokumenty, wspomnienia i opowieści. Relacje rekonstruują żywy i ciepły obraz wydarzeń z czasów wojny, pełen szczegółów z codziennego życia, często lekceważonych przez historyków.

12 grudnia, godz. 18.00
WYTRWAŁOŚĆ
Polska 2015
Reż. Małgorzata Imielska
(70 min.)

Opowieść o Benie Barenholtzu, legendzie amerykańskiego kina niezależnego. Znamy jego artystyczną biografię, chociażby to, że był pomysłodawcą słynnych Midnight Movies i producentem filmu Barton Fink (1991) braci Coen. Ale co ukształtowało jego życie? Odpowiedź przeniesie nas do małej ukraińskiej wioski ,w której się urodził.

13 grudnia, godz. 18.00
PRZY PLANTY 7/9
Polska/USA 2016
Reż. M.Jaskulski/L.Loewinger
(86 min.)

4 lipca 1946 roku zamordowano w Kielcach ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów. Pogrom stał się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu. Z upadkiem komunizmu Bogdan Białek zaczyna publicznie mówić o tamtych wydarzeniach. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę.

Przegląd filmów w ramach projektu OTWARTA ŻYDOWSKA. Współfinansowanie z budżetu Miasta Poznania #poznańwspiera

Organizator: Stowarzyszenie Miasteczko Poznań

Współorganizacja: Stowarzyszenie Festiwal Żydowskie Motywy, Dom Tramwajarza

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!