Wicepremier Gliński i dyrektor generalny Światowego Kongresu Żydów zwiedzili cmentarz żydowski

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor generalny Światowego Kongresu Żydów Robert Singer, fot. Kamil Jastrzębski

Cmentarz żydowski przy ul. Okopowej w Warszawie zwiedzili wspólnie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor generalny Światowego Kongresu Żydów Robert Singer. Dyrektor Singer wyraził wdzięczność za systemowe rozwiązanie problemów jednej z największych nekropolii żydowskich w Europie.

W ostatnich tygodniach Sejm i Senat przyjęły ustawę o zasileniu kwotą 100 milionów zł kapitału wieczystego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Odsetki z inwestowania tego kapitału będą co roku przeznaczane na prace porządkowe i konserwatorskie na cmentarzu. Dzięki temu rozwiązaniu zapewnione zostanie stałe finansowanie niezbędnych prac.

Wicepremier Gliński stwierdził, że zachowane na cmentarzu pomniki nagrobne to nie tylko dziedzictwo polskich Żydów, ale także dziedzictwo Rzeczypospolitej, która poczuwa się do troski o nie.

Dyrektor Robert Singer podkreślił, że kwota przekazana na ratowanie jednego z najważniejszych zabytków żydowskich w Polsce jest największym wsparciem, jakiego rząd polski udzielił kiedykolwiek na ratowanie dziedzictwa Żydów polskich.

Ustawa została uchwalona przez Senat 15 grudnia. Obecnie oczekuje na podpis prezydenta.

Cmentarz Żydowski w Warszawie jest miejscem spoczynku wielu wybitnych osobistości, m.in.: historyka Szymona Askenazego, twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, aktorki i założycielki warszawskiego Teatru Żydowskiego Estery Racheli Kamińskiej, malarza Aleksandra Lessera, publicysty i działacza socjalistycznego Szymona An-skiego oraz pisarza Juliana Stryjkowskiego. Pochowano tu wiele postaci zasłużonych dla polskiej historii, kultury i nauki, polityków, bankierów oraz przemysłowców – znaczących nazwisk w realiach XIX-wiecznej i przedwojennej Warszawy.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego została powołana w 2012 r. Zajmuje się m.in. konserwacją oraz restauracją zabytków w Polsce i za granicą. W 2016 i 2017 r. prowadziła renowację nagrobków na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej. Prace konserwatorskie sfinansowało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!