“Jak przeżyć w piekle”

Fot. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

26 stycznia 2016 r., w związku z 71. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, odbyła się specjalna sesja edukacyjna Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Była ona poświęcona II transportowi warszawskiemu, który dotarł do obozu Auschwitz w nocy z 21 na 22 września 1940 r.

Wśród Polaków deportowanych wówczas przez Niemców z Warszawy byli m.in.: Władysław Bartoszewski, Stanisław Dubois, Konstanty Jagiełło, Antoni Kocjan oraz rotmistrz Witold Pilecki. Ze względu na stan zdrowia w sesji nie mógł wziąć udział Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Pileckiego. Podczas obchodów 71. rocznicy wyzwolenia Auschwitz obecna będzie córka Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz ze swoim wnukiem Krzysztofem Kosiorem.

Podczas sesji dr Adam Cyra, historyk z Centrum Badań Muzeum, autor książki „Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki” wygłosił prelekcję dotyczącą m.in. roli Andrzeja Pileckiego oraz Zofii Pileckiej-Optułowicz w przywracaniu pamięci o ich ojcu, rotmistrzu Pileckim. Z uczestnikami spotkał się także Marcin Kwaśny, aktor, który wcielił się w rolę rotmistrza w fabularyzowanym dokumencie „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, a także nagrał audiobooka z raportem Witolda Pileckiego. Podczas spotkania odczytał on jego kilka fragmentów.

Podczas sesji Marek Zając, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej zaprezentował projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjów i liceów „Jak przeżyć w piekle” poświęcony II transportowi warszawskiemu. Ważną jego częścią jest film, relacja Profesora Władysława Bartoszewskiego. Na tym świadectwie nagranym na 10 dni przed śmiercią Władysława Bartoszewskiego oparto specjalnie przygotowane plany zajęć. Uczestnicy obejrzeli fragmenty filmu.

Na zakończenie sesji dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński wraz z prezydentem Oświęcimia Januszem Chwierutem odsłonili tablicę przy Alei Władysława Bartoszewskiego, która znalazła się pomiędzy ul. Więźniów Oświęcimia i ul. Stanisławy Leszczyńskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla im. rotmistrza Witolda Pileckiego.