Konwersja z miłości – nowy spektakl Teatru Żydowskiego

Krystyna kocha Rona, ale on po dwóch nieudanych małżeństwach nie ma ochoty na trzecie. Poza tym ona jest katoliczką, a on Żydem i takiego mezaliansu – podobno – nie zaakceptuje jego matka. Krystyna postanawia więc zrobić konwersję na judaizm. O perypetiach tej niezwykłej pary opowiada najnowszy spektakl Teatru Żydowskiego “Szabasowa dziewczyna”.

– Bohaterka sztuki jest zabawna, inteligentna i ciekawa świata. Bardzo poważnie podchodzi do tematu konwersji. Judaizm staje się jej pasją – wyjaśnia reżyser Marcin Sławiński. – Krystyna staje się ekspertką od judaizmu. “Szabasowa dziewczyna” to komedia dla tych, którzy szukają rozrywki, ale też odrobiny refleksji.

– Moja bohaterka do tej pory bawiła się życiem, ale zauważyła, że czegoś jej brakuje – mówi, grająca Krystynę, Sylwia Najah. – Odkrywa religię i idzie jak burza. Najważniejsza staje się, oprócz miłości, wiara.

– Ron jest Żydem niepraktykującym – przedstawia graną przez siebie postać Marek Ślosarski. – Ma za sobą dwa rozwody, ma dzieci, jest ustatkowany, zamożny i nie chce kolejnego ślubu. Fakt, że jego partnerka chce zrobić konwersję, sprawia, że w nim samym też zachodzi pewnego rodzaju konwersja moralna.

Matkę Rona, panią Goldman, gra Ernestyna Winnicka. – Moja bohaterka miała czterech mężów, którzy pięknie się zachowali i umarli. Teraz ma chłopaka, którego poznała na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i próbuje pobudzić do życia swego syna.

Jedyną postacią, która wydaje się nie mieć poczucia humoru jest rabin Silwerman, grany przez Macieja Winklera. – On próbuje wybić Krysi z głowy pomysł przejścia na judaizm – wyjaśnia aktor. Czy mu się uda?

Premiera “Szabasowej dziewczyny” Teatru Żydowskiego odbędzie się 14 stycznia w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

– Nie zapominajcie Państwo o losie Teatru wypędzonego ze swojej siedziby – apeluje reżyser. – Oby ten Teatr nie zniknął z mapy naszego miasta. Powinien wrócić na plac Grzybowski. Przecież apartamentowce i wieżowce mamy wszędzie.

Katarzyna Markusz

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka, zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów, prowadząca badania dotyczące społeczności żydowskiej w Sokołowie Podlaskim. Redaktor naczelna Jewish.pl.