Niemcy odwołują spotkanie z izraelskim rządem

Angela Merkel; fot. Müller / MSC, CC BY 3.0 de

Berlin odwołał zbliżający się szczyt rządów niemieckiego i izraelskiego. Według doniesień medialnych powodem decyzji jest niezadowolenie Angeli Merkel z uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Kneset ustawy, która legalizuje izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu zbudowane na prywatnych działkach należących do Palestyńczyków.

Szczyt między rządami obu państw miał odbyć się 10 maja w Jerozolimie. Angela Merkel miała się tam spotkać z Benjaminem Netanjahu. Rozmawiać mieli ze sobą również ministrowie obu rządów. Media podają, że bardziej krytyczne stanowisko wobec Izraela ma pomóc Merkel w ubieganiu się o kolejną kadencję na stanowisku kanclerza.

Nowe prawo zaakceptowane przez Kneset, wciąż może jeszcze zostać zmienione. Dotyczy ono legalizacji kilku tysięcy mieszkań zbudowanych na działkach będących prywatną własnością Palestyńczyków. Takie ustalenia zostały już skrytykowane przez władze Francji, Unii Europejskiej i ONZ. Stany Zjednoczone nie potępiły tego posunięcia, ale zapowiedziały, że może ono nie wpłynąć korzystnie na osiągnięcie pokoju w regionie.

Merkel od lat zapewnia, że bezpieczeństwo Izraela jest poza negocjacjami, a dla Niemiec to element “racji stanu”.