Książę Karol o swojej babci, która ratowała Żydów

Książę Karol, fot. Dan Marsh - Flickr: Prince Charles (derivate by crop), CC BY-SA 2.0

Książę Walii mówił o swojej dumie z babci, która w czasie wojny ratowała żydowską rodzinę, ukrywając ją w swojej posiadłości. Książę po raz pierwszy odwiedził grób babci w Izraelu w ubiegłym roku.

Książę Karol i jego żona Księżna Kornwalii podczas wizyty w Austrii spotkali się z ocalonymi z Holokaustu. Książę mówił wówczas o swojej rodzinnej historii.

Księżna Alicja Battenberg, prawnuczka Królowej Wiktorii i matka Księcia Edynburga, ukrywała rodzinę Cohenów – Rachel i jej dwoje dzieci Michela i Tilde – w swoim domu w Grecji w czasie niemieckiej okupacji do października 1944. Posiadłość znajdowała się naprzeciwko siedziby gestapo. Księżna, którą odznaczono medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zgodnie ze swoim życzeniem, została po śmierci pochowana na Wzgórzu Oliwnym w Jerozolimie.

“Matka mojego ojca w czasie wojny przygarnęła żydowską rodzinę i ukryła ją. Była niesamowita” – powiedział książę Karol w trakcie spotkania z ocalonymi. “Jest pochowana w Jerozolimie. We wrześniu, kiedy udałem się na pogrzeb prezydenta Peresa, w końcu mogłem odwiedzić jej grób”.