Zniszczony cmentarz żydowski zostanie odtworzony

Fot. Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej "Biały Grosz"

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie rozpoczął ratowanie zniszczonego kilka dni temu zabytkowego cmentarza żydowskiego w Maszewie. Zabezpieczono fragmenty macew i kości wydobyte z ziemi podczas przygotowywania terenu… pod inwestycję budowlaną.

Cmentarz żydowski w Maszewie powstał w XVIII wieku. Ostatni pochówek odbył się tam w 1933 r. W ubiegłym roku cmentarz wpisano do rejestru zabytków. 29 sierpnia tego roku właścicielka terenu zgłosiła policji, że podczas przekopywania działki natrafiono na ludzkie kości. Policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

– Rozważamy, do jakiego przestępstwa doszło: znieważenia spoczynku zmarłego czyli z artykułu 262 kodeksu karnego, czy możemy również powiedzieć o zniszczeniu zabytku – mówi sierż. sztab. Anna Dygas z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie w rozmowie z TVN24.

Właścicielka terenu, na którym znajduje się cmentarz kupiła go w czerwcu jako nieużytek. Chciała swoją działkę przygotować pod inwestycję budowlaną. Dlatego na cmentarz wjechały koparki.

Oświadczenie w sprawie wydała gmina Maszewo: “Gmina Maszewo nie zlecała ani nawet nie posiadała wiedzy o niszczeniu jakichkolwiek grobów na terenie działki, która jak nie dawno okazało się stanowi teren byłego Cmentarza Żydowskiego. Działka nie jest własnością Gminy Maszewo. Sprawą istnienia Cmentarza Żydowskiego w Maszewie zainteresował się Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie, który poinformował gminę pisemnie w dniu 16.06.2016 r. o włączeniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków dawnego Cmentarza Żydowskiego położonego na działce nr 580/2 obręb 3 Miasta Maszewo. W dniu 30 sierpnia 2017 roku odbyło się w Urzędzie Miejskim w Maszewie spotkanie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – p. Ewą Stanecką, która stwierdziła m.in.:, że trwa postępowanie wyjaśniające pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Policji, wstrzymano wszelkie działania przez inwestora, a Wojewódzki Konserwator Zabytków uruchomi badania ratunkowe – archeologiczne i ustali zasady uporządkowania terenu i przywrócenia do jak najlepszego stanu. Zostały zabezpieczone pozostałości – fragmenty macew.”

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!