„Aktorzy żydowscy” Teatru Żydowskiego – pokaz z angielskimi napisami

"Aktorzy żydowscy"; fot. Magda Hueckel

Spektakl „Aktorzy żydowscy” w reżyserii Anny Smolar to mockument, napisany przez Michała Buszewicza, portretujący grupę artystów o niejasnym statusie. Premiera odbyła się w maju 2015 roku w warszawskim Teatrze Żydowskim, a następnie był wystawiany i nagradzany na festiwalach teatralnych w całej Polsce. Między innymi za to przedstawienie Anna Smolar otrzymała Paszport Polityki 2016. To pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika teatru! Najbliższa okazja do zobaczenia przedstawienia nastąpi już we wtorek 19 i środę 20 września 2017 r. Pokaz wtorkowy odbędzie się z napisami w języku angielskim.

Co jest tak niezwykłego w tym spektaklu? Według samych autorów „Aktorzy żydowscy” to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Spektakl stawia szereg pytań o status, sens i znaczenie tytułowego sformułowania. Bardziej „aktorzy” czy bardziej „żydowscy”? Panuje obiegowa opinia, że każdy z nich jest Żydem, ale prawda jest taka, że wielu z nich w momencie dołączenia do zespołu nie widziało o tej kulturze nic albo niewiele. Pochodzili z rodzin katolickich, polskich i nagle stanęli przed zadaniem wzięcia na siebie tożsamości żydowskiej. Czy odkryli w sobie fascynację, czy może niechęć?

Strona www spektaklu (informacje, bilety, recenzje, zdjęcia): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/aktorzy-zydowscy
Terminy: wt. 19.09. (g. 19.00), śr. 20.09. (g. 19.00) 2017 r. (pokaz 19 września z napisami w języku angielskim)
Miejsce: Scena kameralna Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa, ul. Senatorska 35
Reżyseria: Anna Smolar
Scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Muzyka na żywo (perkusja): Dominika Korzeniecka
Obsada: Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak
Data premiery: 29 maja 2015 r.
Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)
Bilety online: (40 zł normalny, 25 zł studencki) http://www.teatr-zydowski.art.pl/