E-repertuar Teatru Żydowskiego na ten tydzień

W tym tygodniu poezja i literatura będą zdecydowanie nadawać ton w Teatrze Żydowskim. TŻ wystartuje wyjątkowym koncertem opartym na wierszach Wisławy Szymborskiej z tomiku „Nic darowane”, kolejne dni to spotkanie z poezją i piosenką żydowską, a także literaturą Ryszarda Marka Grońskiego dla dzieci i dorosłych.

Wtorkowy koncert poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej „Nic darowane” to wydarzenie, które miało miejsce w 1999 roku w Synagodze Starej w Krakowie. Teatr Żydowski przypomni rejestrację tego nadzwyczajnego koncertu poezji noblistki. W roli głównej tomik wierszy „Nic darowane” przetłumaczony na pięć języków, w tym po raz pierwszy na jidysz, wydany przez Fundację SHALOM w 1999 roku.

Po raz pierwszy poezje noblistki zabrzmiały w Synagodze, z ogromną mocą i wdziękiem, w poszanowaniu żydowskiej kultury i historii. Swoją poezję zaprezentowała sama noblistka, a obok niej wystąpili również: Gołda Tencer, Krystyna Janda, Katarzyna Skrzynecka, Andrzej Blumenfeld oraz aktorzy Teatru Żydowskiego. Transmisja koncertu, 19 maja o godz. 20, na kanałach FB, YT i Vimeo Teatru Żydowskiego.

W środę, 20 maja o 18 aktorzy Teatru Żydowskiego przedstawią wiersze anonimowych, nieznanych autorów żydowskich, urzekające ekspresją, naturalizmem, humorem i ludową mądrością. W zbiorze „Rodzynki z migdałami. Antologia poezji ludowej Żydów polskich” w znakomitych przekładach Jerzego Ficowskiego znajdują się utwory Zalotne – miłosne, Kołysanki, Rekruckie, Obyczajowe – rodzinne – refleksyjne, Zawodowe – o niedoli, Żartobliwe – satyryczne. Pierwsze wydanie antologii poezji ludowej Żydów polskich “Rodzynki z migdałami” ukazało się w 1964 roku i od razu stało się literackim wydarzeniem. W interpretacji aktorów Teatru Żydowskiego poezja Żydów polskich nabiera nowego blasku i skłania do refleksji nad przemijalnością natury i człowieczego losu.

Autorką scenariusza i reżyserką przedstawienia poetyckiego „Rodzynki z migdałami. Antologia poezji ludowej Żydów polskich” w przekładach Jerzego Ficowskiego jest Gołda Tencer. W spektaklu występują Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Izabella Rzeszowska, Piotr Sierecki, Dawid Szurmiej, Gołda Tencer, Jerzy Walczak; na klarnecie gra Dariusz Falana.

W drugim odcinku cyklu „Jak w przedwojennym kabarecie” Teatr Żydowski przybliży twórczość kabaretową wybitnych polskich Żydów, pisarzy i poetów, takich jak Julian Tuwim czy Antoni Słonimski – artystów zajmujących się na co dzień literaturą wysoką, jednocześnie pisząc dla kabaretu na wyjątkowym poziomie, które do dzisiaj stanowią niezwykłą przygodę i wyzwanie dla współczesnych wykonawców. 21 maja w czwartek o godz. 20 w “Jak w przedwojennym kabarecie” aktorzy Teatru Żydowskiego – Wojciech Wiliński, Marek Węglarski, Henryk Fajfer – zinterpretują utwory Juliana Tuwima, Jerzego Jurandota i Konrada Toma. Świetne opowieści i anegdoty Teresy Wrońskiej przeplatać będą utwory poetów międzywojnia.

W piątek tradycyjnie Teatr Żydowski oprócz dorosłych widzów zaprosi również dzieci i młodzież. 22 maja o 19 pokaże „Szlemiela” Ryszarda Marka Grońskiego, w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Ernestyny Winnickiej. Ryszard Marek Groński, autor wielu książek dla dzieci, znany felietonista „Polityki”, satyryk i poeta, był przez wiele lat kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego. Choć „Szlemiel” to opowieść o Zagładzie, jest również wzruszającą, pełną uroku baśnią. Przypomina dobrze znane żydowskie historie, rozgrywające się w okupacyjnej rzeczywistości, w której często przypadek decyduje o ocaleniu lub śmierci. Jednak opowieść Grońskiego różni się od innych – świat przedstawiony jest bowiem oczami buldoga, co sprawia, że widz ogląda świat jakby po raz pierwszy, z perspektywy kogoś niewiele rozumiejącego, obcego, a może dziecka…

We wszystkich wydarzeniach Teatru Żydowskiego można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego. Wydarzenia są bezpłatne, ale dla każdego, kto chciałby wesprzeć teatr dobrowolną składką, dane do wpłat znajdują się na stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/wspieraj-teatr

Warto wspomnieć, że przez cały tydzień w Centrum Kultury Jidysz, będącym częścią Teatru Żydowskiego, w formule online odbywają się lektoraty języka hebrajskiego i jidysz, wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego oraz w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykłady i warsztaty – komputerowe, wycinanki i collage, tańca izraelskiego, teatrzyku lalkowego Simche, języka jidysz, hebrajskiego oraz angielskiego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!