Wisior zrobiony dla Rumkowskiego trafił na aukcję

Wysadzany cyrkoniami wisior zrobiony dla szefa łódzkiego Judenratu, Chaima Mordechaja Rumkowskiego, trafił na aukcję. Cena wywoławcza to 5 tys. dolarów.

Rumkowski jest przez historyków uważany za postać kontrowersyjną. Jedni nazywają go zdrajcą i zarzucają bliską współpracę z Niemcami, inni zwracają uwagę, że łódzkie getto funkcjonowało aż do 1944 r., a sam Rumkowski podjął próbę uratowania jak największej liczby Żydów, która to próba się nie powiodła. Rumkowski został zamordowany w Auschwitz.

Wisior powstał w łódzkim getcie na cześć Rumkowskiego. Po wojnie trafił do rąk ocalonego z Zagłady Jakuba Zwi Joskowicza, który przeszukiwał ruiny getta, by odnaleźć ukryte tam rękopisy. Być może wówczas trafił też na wisior.

Przedmiot trafił następnie do brytyjskiego kolekcjonera Meira Browna, który kupił go w Bnei Brak 45 lat temu i przekazał córce. Ta próbowała go sprzedać za 40 tys. dolarów, ale bezskutecznie.

Wisior został profesjonalnie oczyszczony, pozłocony i uzupełniono w nim brakujące cyrkonie. Jego wartość ocenia się na 15-20 tys. dolarów.