Liścik Einsteina sprzedany za 1,5 mln dolarów

“Spokój i skromne życie przynosi więcej szczęścia niż dążenie do sukcesu w połączeniu z ciągłym niepokojem”. To jedno zdanie napisał Albert Einstein na kartce w hotelu w Tokio w 1922 r. Wczoraj na aukcji w Jerozolimie sprzedano tę kartkę za 1,5 mln dolarów.

Jesienią 1922 r. Albert Einstein wybrał się w podróż do Japonii, by wygłosić tam serię wykładów. W tym czasie dotarł do niego telegram z wiadomością, że przyznano mu Nagrodę Nobla. Naukowiec nie przerwał swej podróży, a w Japonii został przywitany z wielkimi honorami. Tysiące ludzi witało go na ulicach, co zrobiło na nim duże wrażenie, ale też onieśmieliło.

Podczas pobytu w hotelu Imperial w Tokio Einstein próbował spisywać swoje myśli i odczucia. Kiedy do jego pokoju wszedł posłaniec z zamówieniem, naukowiec nie miał przy sobie pieniędzy na napiwek. Zamiast tego, dał mu jedną z kartek. Właśnie ona trafiła wczoraj na aukcję w jerozolimskim domu Winner’s. Cena wywoławcza dokumentu wynosiła 2 tys. dolarów. Nabywca, który pragnie zachować anonimowość , zdecydował się zapłacić 1 560 000 dolarów.