III polsko-izraelska konferencja poświęcona polityce zagranicznej

fot. Danuta Matloch

– Ważną częścią polskiego dziedzictwa jest świadomość wspólnej spuścizny wielu pokoleń Polaków i Żydów, żyjących na tej ziemi, także tutaj, w Warszawie. Tamten świat został zniszczony przez niemieckich, nazistowskich zbrodniarzy w czasie II wojny światowej, ale odradza się w polsko-izraelskiej przyjaźni i współpracy – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas otwarcia III polsko-izraelskiej konferencji poświęconej polityce zagranicznej (III Polish-Israeli Foreign Policy Conference). Spotkanie odbyło się 29 listopada.

Pamięć o wspólnej przeszłości

– Nigdy nie przestaniemy czuć się odpowiedzialni za pamięć o polskich Żydach, którzy zginęli w nazistowskich obozach zagłady i gettach – powiedział podczas konferencji wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podkreślił jednocześnie, że „nigdy nie wykreślimy z naszych wspomnień tych, którzy z narażeniem życia ratowali swoich żydowskich współobywateli, a wśród nich Witolda Pileckiego, Jana Karskiego, Ireny Sendlerowej i rodziny Ulmów”.

Wicepremier Gliński podkreślił, że podczas II wojny światowej „ginęliśmy razem”, a naszym wspólnym obowiązkiem jest przypominać o tym światu.

– Chcę podkreślić, że polskie państwo podejmuje wysiłki, aby ten obowiązek wypełnić. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i ich działalność są tego najlepszym przykładem, ale nie jedynym – powiedział minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że również w dziesiątkach miast i miasteczek w całej Polsce „lokalne inicjatywy i ludzie działają, by ocalić pamięć o wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości”.

Współczesne relacje polsko-izraelskie

Nawiązując do współczesnych relacji polsko-izraelskich wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że Polska jako członek UE i NATO będzie dalej działać na rzecz zbliżenia obu organizacji z Izraelem. W 2018 roku Polska rozpocznie swoją kadencję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Chcę mocno podkreślić, że Polska w trakcie swojej kadencji będzie kierować się naszymi stałymi zasadami: poszanowaniem prawa międzynarodowego, solidarnością międzynarodową, multilateralizmem i ochroną praw człowieka – powiedział wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że Polska będzie też promować „stabilizację, pokojowe rozwiązywanie konfliktów i dialog”.

– Polska zawsze popiera i będzie popierać izraelskie prawo do samostanowienia i bezpiecznej egzystencji w regionie – powiedział prof. Gliński i dodał, że nie ma miejsca na antysemityzm w jakiejkolwiek formie.

Dwie ważne rocznice

Wicepremier podkreślił, że w 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i 70. rocznica ogłoszenia niepodległości przez Państwo Izrael.

– Mam nadzieję, że ta podwójna rocznica będzie okazją do wielu wspólnych spotkań, wydarzeń i inicjatyw – podkreślił wicepremier.

Źródło: MKiDN