Gwatemala przeniesie ambasadę do Jerozolimy

Flagi Gwatemali i Izraela, fot. Jimmy Morales / Facebook

Prezydent Gwatemali, Jimmy Morales, ogłosił w niedzielę, że przeniesie ambasadę swego kraju z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Morales poinformował o swojej decyzji na Facebooku. Polecił on gwatemalskim urzędnikom “zainicjowanie odpowiedniej koordynacji” tak, by doszło do przeniesienia siedziby ambasady. Zapewnił, że podjął tę decyzję po rozmowie z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu.

Querido pueblo de Guatemala, hoy he conversado con el Primer Ministro de Israel, Benjamin Netanyahu. Hablamos de las…

Opublikowany przez Jimmy Morales na 24 grudnia 2017

Politycy mieli rozmawiać o “doskonałych stosunkach, jakie mieliśmy od czasu, gdy Gwatemala poparła powstanie państwa Izrael. Jednym z najważniejszych tematów rozmowy był powrót ambasady Gwatemali do Jerozolimy”.

Prezydent USA Donald Trump na początku grudnia ogłosił, że Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę Izraela i rozpoczną procedurę przeniesienia swojej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

W czwartek Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło niewiążącą rezolucję, odrzucającą amerykańską decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Wraz z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi kraje, które głosowały przeciwko rezolucji to Gwatemala, Honduras, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru, Palau i Togo.

Wśród tych, które głosowały za rezolucją są Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Grecja i Brazylia. Australia, Kanada, Polska i Czechy były wśród państw, które wstrzymały się od głosu.

Morales odwiedził Izrael w ubiegłym roku. W 15-milionowej Gwatemali mieszka około tysiąca Żydów.