Apel organizacji żydowskich: “Potrzebne są stanowcze działania”

Ponad dwadzieścia organizacji żydowskich podpisało wspólny list, w którym podkreślają, że nie czują się w Polsce bezpiecznie oraz apelują o wzajemny szacunek i prawdę.

“Mowa nienawiści wylewa się z internetu i rozpycha się w przestrzeni publicznej. Rozpowszechniła się w mediach, w tym i tych, które chcą nadal uchodzić za publiczne, i nie zdumiewa już także w słowach radnych, posłów, czy wysokich nawet urzędników państwowych” – napisano w oświadczeniu. Żydowskie organizacje zwracają też uwagę na to, że otrzymują coraz więcej antysemickich wiadomości. Podkreślają, że władze potępiły antysemityzm, ale “potrzebne są stanowcze działania”.

Zagrożenia wobec polskich Żydów, inaczej niż w wielu innych krajach współczesnej Europy “nie przybierają formy bezpośrednich napaści”, ale “brak fizycznej przemocy nie wystarcza przecież, by sytuację uznać za normalną”. Ich zdaniem antysemityzm jest rosnącym problemem dziś w Polsce.

“Wiemy też, że nie tylko my, a zapewne nawet nie my najbardziej, padamy ofiarą tego klimatu nienawiści. Wyrażamy naszą solidarność z wszystkimi w Polsce, którzy – jak Romowie, muzułmanie, uchodźcy, osoby czarnoskóre, Ukraińcy, członkowie pozostałych mniejszości etnicznych, religijnych, seksualnych czy innych – doświadczają wrogości czy wręcz dyskryminacji. Czujemy gniew i wstyd, że w naszym wspólnym kraju kogokolwiek to spotyka” – podkreślają organizacje żydowskie.

“To nie przeszłość nam zagraża, lecz niechęć do uczciwego się z nią rozliczenia. To nie konflikt polsko-żydowski nam grozi, lecz kolejna odsłona sporu o to, jaka ta Polska, wspólna nam wszystkim, ma być. Pozostańmy uczciwi, odważni i solidarni. Nie dajmy się podzielić”.

Oświadczenie jest związane z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, którą uchwalono w styczniu. Polski prezydent, Andrzej Duda, podpisał ją w lutym.

Zgodnie z nowym prawem „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3”.