AJC potępia wideo o „polskim Holokauście”

AJC kategorycznie potępiło opublikowane niedawno nagranie zatytułowane „Trafię do więzienia”, atakujące Polskę z powodu rzekomego przeprowadzenia podczas II wojny światowej „polskiego Holokaustu” na narodzie żydowskim.

Wideo pojawiło się w atmosferze kontrowersji wywołanych przez uchwaloną przez Parlament i podpisaną przez Prezydenta Dudę nowelizację ustawy o IPN, która penalizuje próby przypisania winy za współuczestnictwo w zbrodniach Holokaustu państwu polskiemu bądź Polakom.

„Przedstawiliśmy wystarczająco jasno przyczyny, dla których sprzeciwiamy się nowej legislacji,” powiedział dyrektor wykonawczy AJC David Harris, od dziesięcioleci zaangażowany w kwestię relacji polsko-żydowskich. „To powiedziawszy, uważam, że klip wideo, który właśnie obejrzałem, jest głęboko niepokojący i oparty na błędnych informacjach. Bez względu na to, jakie były intencje jego twórców, nagranie jedynie pogarsza i tak złą sytuację poprzez generalizujące i niestosowne oskarżanie Polski o przeprowadzenie <<Holokaustu>> na żydowskiej ludności podczas II wojny światowej i wezwanie Stanów Zjednoczonych do zawieszenia stosunków dyplomatycznych z tym krajem Europy Środkowej i naszym sojusznikiem w NATO.”

„Zachowajmy jasność zarówno przekazu, jak i umysłu,” kontynuował Harris, syn ocalałych z Holokaustu. „Holokaust wydarzył się – był wymyślony, przeprowadzony i kierowany przez nazistowskie Niemcy. To Trzecia Rzesza sformułowała plan „ostatecznego rozwiązania”. Żadna z tych kwestii nie jest oczywista w opublikowanym wideo. Tak, bez wątpienia byli w Europie ludzie, także Polacy, którzy z różnych powodów – od nienawiści względem Żydów do oportunizmu i chciwości – popełnili zbrodnie na Żydach. Były też jednak osoby, również Polacy, które podejmowały wysiłek ratowania Żydów i alarmowania świata o realizowanym przez nazistów planie zagłady.”

“Historia jest złożona i ma wiele płaszczyzn, czego niestety nie można powiedzieć o opublikowanym klipie,” podsumował Harris. „Umieszczone nagranie jedynie dolewa oliwy do ognia – jest to ostatnia rzecz, której wszyscy zaangażowani w poszukiwanie wyjścia z obecnej sytuacji i patrzący w przyszłość powinni pragnąć.”

W zeszłym roku AJC otworzyło w Warszawie biuro na Europę Środkowowschodnią – krok ten był odzwierciedleniem rozwijającego się od lat 80. zaangażowania organizacji w umacnianie więzi i porozumienia między krajami tego regionu, Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i społecznością żydowską. Dyrektorem biura jest Agnieszka Markiewicz.

Shapiro Silverberg AJC Central Europe Office