Film o “polskim Holokauście” usunięty

Sformułowanie “polski Holokaust” kilkukrotnie padło na filmie opublikowanym przez Ruderman Family Foundation. Po protestach ze strony polskich organizacji żydowskich, video zostało usunięte.

Przedstawiciele fundacji założyli stronę internetową, na której można składać podpisy pod wnioskiem do amerykańskiego rządu o zawieszenie relacji dyplomatycznych z Polską. Głównym elementem kampanii jest film, w którym występują osoby potępiające nowe polskie prawo. Mówią o 3,5 mln Żydów zamordowanych w Polsce, w tym setkach tysięcy dzieci i domagają się uchylenia nowelizacji ustawy o IPN. Zapewniają, że “Żydzi nigdy więcej nie zostaną uciszeni”.

Do usunięcia filmu wezwał fundację Jonathan Ornstein, dyrektor JCC Kraków. “Określenie ‘polski Holokaust’ nie jest akceptowane przez żadną rozsądną osobę, czy to Żyda, czy Polaka, Izraelczyka, czy Niemca. Odpowiedzią na nowelizację ustawy o IPN, której to jestem przeciwny, nie jest nienawistna retoryka, ale raczej dyskusja i dialog oparty na faktach” – napisał na Facebooku.

Film potępiły też Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, nazywając określenie “polski holokaust” kłamliwym i szkodliwym. “My także nie zgadzamy się z tezami nowelizacji ustawy o IPN, ale odpowiedzią na nią nie może być kampania nienawiści. Zażądaliśmy także od Youtube i Facebooka usunięcia go jako wprowadzającego światową opinię publiczną w błąd” – napisano w oświadczeniu podpisanym przez Lesława Piszewskiego, Annę Chipczyńską i Michaela Schudricha.

Film nie jest już dostępny w mediach społecznościowych.