Wydarzenia upamiętniające utworzenie i likwidację getta w Krakowie

Żydowskie Muzeum Galicja (Kraków, ul. Dajwór 18) zaprasza na wydarzenia upamiętniające utworzenie i likwidację getta w Krakowie.

Program:

Piątek, 9.03.2018, godz. 17.00
Cenzura muzyki i innych sztuk w III Rzeszy
Wykład Laurence’a Sherra

Celem nazistów była nie tylko eksterminacja ludności żydowskiej, ale także zniszczenie żydowskiej kultury. Wykład dotyczy róznych form ograniczania wolności artystycznej, przepisywania historii muzyki na nowo oraz prześladowania artystów, których twórczość uznano za zdegenerowaną (entartete).
Wykład w j. angielskim, wstęp wolny

Sobota, 10.03.2018, godz. 19.30
Koncert: The Music of Resistance and Survival

„Sonata na wiolonczelę i fortepian – Mir zajnen do” w wykonaniu Jana Kalinowskiego (wiolonczela) i Marka Szlezera (fortepian) tworzących Cracow Duo oraz pieśni jidysz w wykonaniu Urszuli Makosz z komentarzem dr. Laurence’a Sherra (Kennesaw State University, USA). Projekt “Music of Resistance and Survival” jest współfinansowany przez SNCF America.
W języku polskim i angielskim
Wstęp wolny

Niedziela, 11.03.2018, godz 17.00
Prezentacja książki Katarzyny Zimmerer „Kronika zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej” i spotkanie z autorką

„Jak można przekazać grozę wydarzeń z tamtych lat dzisiejszemu czytelnikowi? Otóż poprzez informacje w rodzaju tej: „1 maja [1940] zabroniono Żydom przebywania na Rynku i chodzenia po Plantach z wyjątkiem odcinka pomiędzy hotelem Royal przy ul. św. Gertrudy a gmachem Poczty Głównej przy ul. Starowiślnej.

Kronika zamordowanego świata sporządzona przez Katarzynę Zimmerer nie tylko dokumentuje zbrodnię, ale i sprawia, że widzimy ją w nowym świetle, dzień po dniu, w nieubłaganej codzienności okupacji. I nikt nie będzie mógł powiedzieć „dość już było o Zagładzie” – w tej książce szczegół, konkret przemawiają z ogromną siłą i znowu ogarnia nas przerażenie (przerażenie, które się nie przedawnia) – że to było możliwe, tutaj, na ulicach i w parkach, które tak dobrze znamy”.
Adam Zagajewski

Prowadzenie spotkania: Krzysztof Burnetko („Polityka”)

Partner: Wydawnictwo Literackie
W języku polskim, wstęp wolny