Uchwała Sejmu w 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Przez aklamację posłowie podjęli dziś uchwałę w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z inicjatywą uczczenia przez Sejm tego wydarzenia wystąpiło Prezydium Sejmu.

“Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd żydowskim bojownikom, którzy dali wyraz najwyższemu bohaterstwu i poświęceniu, walcząc w obronie uniwersalnych wartości, jakimi są ludzka wolność i godność” – czytamy w uchwale.

Sejm przypomina w dokumencie, że Powstanie było pierwszym aktem zbrojnego oporu w okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Europie. W uchwale zaznaczono także, że celem walki nie było zwycięstwo nad okupantami, lecz obrona godności Żydów zamkniętych w getcie.

Autorzy uchwały podkreślają, że do bohaterskiej walki przeciwko znacznie liczniejszym siłom niemieckich okupantów stanęli członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej, Żydowskiego Związku Wojskowego oraz bojownicy niezwiązani z tymi organizacjami, zaś pomocy powstańcom udzieliło Polskie Państwo Podziemne. “Nierówna walka zakończyła się w połowie maja 1943 r. Ponad 300-tysięczna wspólnota żydowska, przez wieki zamieszkująca polską stolicę, praktycznie przestała istnieć” – napisano.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!