Pozywają wydawcę książek o Hitlerze

Troje polskich obywateli, którzy przeżyli wojnę, wniosło pozew przeciwko wydawnictwu Katmar, które opublikowało książki Leona Degrelle’a “Wiek Hitlera 1” i “Wiek Hitlera 2. Hitler Demokrata”.

Osoby, które zdecydowały się na pozew mają ponad 80 lat. Ich nazwisk nie ujawniono, ale podano, że jedna z nich należała do Armii Krajowej i walczyła w Powstaniu Warszawskim. Dwie pozostałe osoby to ocaleni z warszawskiego getta. Reprezentuje ich pro bono międzynarodowa kancelaria Dentons.

– Publikacje gloryfikują nazizm i osobiście Adolfa Hitlera. Propagują zajadły antysemityzm i bezpośrednio zaprzeczają Holokaustowi oraz innym zbrodniom nazistowskim przeciwko ludzkości – mówi, cytowany przez Gazetę Wyborczą, Wojciech Kozłowski, prawnik i partner w warszawskim oddziale Dentonsu.

Cywilne powództwo dotyczy w tym przypadku naruszenia praw osobistych, w tym godności, narodowego i historycznego dziedzictwa, poczucia tożsamości narodowej, prawa do pamięci historycznej. Zgodnie z pozwem wydawca miałby przestać sprzedawać i rozpowszechniać obie książki, opublikować przeprosiny w prasie oraz wpłacić 40 tys. zł na cele charytatywne.

Leon Degrelle był belgijskim politykiem, oficerem SS, kolaborował z Niemcami. Po wojnie działał w ruchu neofaszystowskim. Ukrywał się w Hiszpanii. Znany był z negowania Zagłady.