Golubiewski, Tyrmand i Kurek z nagrodą im. Jana Karskiego

Konsulat RP w Nowym Jorku, ilustracja: Google Street View

Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, Matthew Tyrmand oraz Ewa Kurek otrzymają Jan Karski Humanitarian Award przyznawaną przez Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego w Nowym Jorku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 18 kwietnia w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego skupia przedstawicieli nowojorskiej filii Kongresu Polonii Amerykańskiej i Żydowskiego Stowarzyszenia Historycznego. W jego skład wchodzą w dużej części osoby duchowne – księża i rabini. Współprzewodniczącym Komitetu jest Zygmunt Staszewski, działacz polonijny, zaangażowany w działania wspierające polską stronę rządową w konflikcie dotyczącym nowelizacji ustawy o IPN. W lutym Staszewski napisał na Twitterze, że jego matka była polską katoliczką, a ojciec Żydem ocalonym z Auschwitz.

“Jan Karski Humanitarian Awards przyznawane są osobom demonstrującym społeczną odwagę w obliczu nasilającej się presji, inercji biurokratycznej, bezprawia czy zobojętnienia i spieszącym z pomocą tym, którzy padają ofiarą prześladowań, np. przemocy fizycznej bądź dyskryminacji na tle kulturowym” – można przeczytać w materiałach prasowych na temat nagrody.

Matthew Tyrmand jest publicystą, postacią medialną oraz autorem książki “Jestem Tyrmand, syn Leopolda”.

Ewa Kurek jest absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, historyczką wzbudzającą kontrowersje, od lat domagająca się wznowienia ekshumacji w Jedwabnem.

Maciej Golubiewski został nominowany na stanowisko konsula w 2016 r. Pochodzi z Łodzi, kształcił się w USA, pracował m.in. w strukturach Unii Europejskiej.