Odwołano uroczystość, podczas której Ewa Kurek miała otrzymać nagrodę im. Jana Karskiego

Konsulat RP w Nowym Jorku, ilustracja: Google Street View

“Ze względu na czynniki, które pozostają poza naszą kontrolą, a miałyby wpływ na jakość wydarzenia, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej w Nowym Jorku wydał zawiadomienie o odwołaniu zaplanowanej na 18 kwietnia uroczystości wręczenia Nagrody Humanitarnej im. Jana Karskiego (Jan Karski Humanitarian Awards)” – podano w komunikacie. Tego dnia nagrody, przyznawane przez Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego, mieli otrzymać Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, Matthew Tyrmand oraz Ewa Kurek.

Pomysł przyznania nagrody Ewie Kurek skrytykowała m.in. Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego. “Naszym zdaniem to niezgodne z poglądami profesora Karskiego, który do końca życia wykładał na temat różnicy losu Żydów i Polaków w czasie okupacji, podkreślając, że tylko Żydzi byli narodem skazanym na całkowite unicestwienie. Kontrowersyjne publikacje i wypowiedzi dr Kurek wydają się iść w przeciwnym kierunku i budzą zastrzeżenia historyków badających okres II wojny światowej, w tym prof. Andrzeja Zbikowskiego, autora książki ‘Karski’, poświęconej historii życia Jana Karskiego w oparciu o kontekst Państwa Podziemnego w latach 1939-45” – napisano w komunikacie Fundacji.

Oburzenie sytuacją wyraziła również Kaja Mirecka Ploss, wykonawczyni testamentu Jana Karskiego. “Wyrażam swoje ogromne oburzenie, ale przede wszystkim niezgodę na przyznawanie Humanitarnej Nagrody im. Jana Karskiego dla Pani Ewy Kurek. Jestem – zgodnie z ostatnią wolą Jana Karskiego jedyną wykonawczynią testamentu Jana Karskiego i jedyną właścicielką wszelkich dóbr intelektualnych po Nim”.

“Konsulat Generalny w Nowym Jorku nieustannie stara się przekazywać przesłanie o heroicznej postawie Jana Karskiego i wiedzę o jego dziedzictwie. Nagroda Humanitarna im. Jana Karskiego została powołana przez Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego i organizacja poprzednich wydarzeń była przywilejem” – zapewnił w oświadczeniu konsulat.