Książę Karol będzie świętował 70. urodziny Izraela

Książę Karol będzie gościem honorowym obchodów 70. rocznicy ustanowienia izraelskiej państwowości. Uroczystość odbędzie się w czwartek w londyńskiej Royal Albert Hall, a jej celem jest prezentacja izraelskiej muzyki.

W koncercie wezmą udział m.in. Balkan Beat Box, prezentujący mieszankę jazzu, elektroniki i hip hopu. Na scenie pojawią się też inni wykonawcy: grupa A-WA, łącząca tradycyjna muzykę jemeńską z hip hopem; Gili Yalo, wykonujący muzykę etiopską oraz zespół tańca Vertigo Dance Company.

Książę Karol uczestniczył również w obchodach 50. rocznicy powstania państwa Izrael. To pierwszy członek rodziny królewskiej, który uczestniczył w pełnym nabożeństwie w ortodoksyjnej synagodze.

W ubiegłym roku media opublikowały list księcia z 1986 r., w którym sugerował, że “napływ Żydów europejskich” do Izraela jest powodem podsycania konfliktu izraelsko-arabskiego.

Książę Walii odwiedził Izrael dwukrotnie – w 1994 r. przyjechał na pogrzeb premiera Icchaka Rabina, a w 2016 r. na pogrzeb prezydenta Szymona Peresa. Żadna z tych wizyt nie była wizytą oficjalną.

W tym roku książę William przyjedzie do Izraela, co będzie pierwszą oficjalną wizytą członka brytyjskiej rodziny królewskiej w tym kraju.