Fala antysemickich ataków w Stanach

Adi Heyman / Instagram

Ostatnie dni przynoszą informacje o kolejnych atakach na tle antysemickim w Stanach Zjednoczonych. Na ulicach napadani są przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy spotykają się z agresją słowną oraz fizyczną.

W ubiegłym tygodniu w Nowym Jorku 29-letni Joseph Borgen – który szedł na pro-izraelski wiec – został napadnięty, dlatego że nosił na głowie kipę. Sprawca uderzył go pięścią, kopnął i potraktował gazem pieprzowym. Borgen zapowiada, że nada będzie uczestniczył w wiecach poparcia dla Izraela. “Inaczej oznaczałoby, że zastraszenie działa” – mówi w rozmowie z mediami.

Adi Heyman jest 38-letnią blogerką modową. Niedawno była na pro-izraelskiej demonstracji na Times Square w Nowym Jorku. Setka uczestników spotkania została obrzucona obelgami, świecami dymnymi oraz zaatakowana fizycznie. “To nie jest jakiś odległy obszar, to jest Times Square w biały dzień i byłam zszokowany, widząc tę ​​przemoc w moim mieście” – powiedziała Heyman mediom.

Ona również nie zamierza przestawać uczestniczyć w spotkaniach pro-izraelskich, ale wiele osób boi się o swoje bezpieczeństwo i wybiera pozostanie w domu. Amerykańscy Żydzi boją się chodzić do koszernych restauracji, dzieci boją się chodzić do żydowskich szkół.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapowiedział, że ataki antysemickich nie będą tolerowane w jego mieście. „Zlikwidujemy antysemityzm wszędzie, gdzie go znajdziemy” – poinformował.

„Antysemityzm musi zostać natychmiast powstrzymany” – podkreśla rabin Borough Park Bernard Freilich. „To po prostu wymknęło się spod kontroli”.

W niedzielę odbyły się pro-izraelskie marsze w różnych amerykańskich miastach. Marsz w Nowym Jorku został odwołany ze względów bezpieczeństwa.

Zdaniem Heyman ataki na Żydów to efekt tego, że sprawcy bardziej podkreślili swój antysemityzm niż chęć krytyki Izraela.

Przemoc ma różne oblicza. W Utah w oknie budynku Chabadu ktoś umieścił swastykę. W Arizonie przez drzwi synagogi wrzucono kamień.

Przypadki antysemityzmu dokumentuje ADL – Liga Przeciwko Zniesławieniu. Z ich badań wynika, że na Twitterze od 7 do 14 marca pojawiło się ponad 17 000 wpisów z frazą “Hitler miał rację”.

„Śledzimy akty nękania, wandalizmu i przemocy, a także lawinę nadużyć w Internecie. Dzieje się to na całym świecie – od Londynu po Los Angeles, od Francji po Florydę, w dużych miastach, takich jak Nowy Jork, w małych miasteczkach i na każdej platformie mediów społecznościowych” – wyjaśnia szef ADL Jonathan Greenblatt.

Evan Bernstein, prezes CSS (żydowskiego programu szkoleniowego z zakresu bezpieczeństwa) mówi, że do tej pory największe zagrożenie antysemickie w USA pochodziło od białych suprematystów. Obecna przemoc zakorzeniona jest w retoryce pro-palestyńskiej. „Przemoc, którą teraz widzimy, nie pochodzi od przedstawicieli skrajnej prawicy, a to pokazuje, że antysemityzm naprawdę bierze się ze wszystkich stron. Jedynym sposobem, w jaki możemy temu zaradzić, jest zjednoczenie się jako jedna duża społeczność żydowska”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!