Nie żyje Majer Mały. „To olbrzymia strata dla Chmielnika”

Majer Mały

W niedzielę w wieku 101 lat odszedł Majer Mały – patron Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.

Majer Mały urodził się 7 stycznia 1920 r. w Chmielniku. W młodości był syjonistą, aktywistą miejscowej drużyny Ha-Szomer Ha-Cair. Po wybuchu drugiej wojny światowej przedostał się do Związku Radzieckiego. Większość członków jego rodziny została zamordowana przez Niemców.

Majer Mały wstąpił do Wojska Polskiego, walczył między innymi pod Puławami i w Warszawie, szlak bojowy zakończył w Oranienburgu. Po 1945 r. współorganizował kibuce na Dolnym Śląsku, ostatecznie wyemigrował do Palestyny. W Izraelu mieszkał i pracował w kibucu Jakum, był pięciokrotnie jego przewodniczącym.

W ostatnich dekadach Majer Mały wielokrotnie odwiedzał Chmielnik, uczestniczył w Spotkaniach z Kulturą Żydowską. Za swoje zaangażowanie otrzymał honorowe obywatelstwo miasta oraz tytuł Chmielniczanina Roku 2006. Kiedy w 2012 r. powstał Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”, placówka wybrała go na swojego patrona. Historia Majera Małego jest prezentowana na wystawie stałej ośrodka oraz w jego publikacjach.

„Był prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat przedwojennego Chmielnika i zawsze chętnie się tą wiedzą dzielił. Jego śmierć to olbrzymia strata dla naszego miasta” – napisali pracownicy Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!