Teatr Żydowski z siedzibą przy placu Grzybowskim

Budynek przy ul. Próżnej 14 w Warszawie.

Próżna 14 to przyszły adres Teatru Żydowskiego w Warszawie. Historyczny budynek przy placu Grzybowskim wymaga remontu, ale już wiadomo, że to tam za kilka lat znajdzie swoją stałą siedzibę TŻ.

– Jestem szczęśliwa, że żydowskie życie, kultura i sztuka wrócą na stałe do prawdziwego serca żydowskiej Warszawy, tutaj, na Próżną 14, gdzie przed wojną istniał barwny świat, który wypełniały głosy mieszkańców, wędrownych rzemieślników i handlarzy oraz dźwięki kataryniarzy i podwórzowych muzykantów. Na fasadach tej kamienicy prezentowaliśmy zdjęcia wystawy „I ciągle widzę ich twarze”. Jestem pewna, że one również czuwały nad tym, by Teatr Żydowski zamieszkał w tym miejscu – mówi Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.

Decyzję o nowej siedzibie Teatru podjęli stołeczni radni w środę. – To chyba jedyne takie oryginalne miejsce, które zostało po przedwojennej żydowskiej Warszawie – zaznacza prezydent miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Kolejny wędrujący teatr za kilka lat znajdzie swoje miejsce na stałe.

– Z zabytkowych budynków potrafimy stworzyć wspaniałe obiekty instytucji kultury – podkreśla przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. – Ratujemy stare budynki, dodając im nowego ducha i pozwalamy, by zaczęły żyć od nowa.