IPN nie wspomniał o udziale polskiej policji w likwidacji getta

Warszawskie getto

IPN z okazji rocznicy rozpoczęcia akcji likwidacyjnej warszawskiego getta zamieścił na swojej stronie na Facebooku post, w którym podkreślił udział Żydowskiej Służby Porządkowej w prowadzonych przez Niemców działaniach. Po naszej interwencji dodano informację o udziale w akcji polskiej policji. Jednocześnie przedstawicielka Instytutu przeprosiła za niewłaściwe komentarze, jakie pojawiły się pod postem.

Likwidacja warszawskiego getta rozpoczęła się 22 lipca 1942 r. “Obok SS, jednostek pomocniczych złożonych z Litwinów, Ukraińców i Łotyszy, ważną rolę w akcji odegrała Jüdischer Ordnungsdienst (Żydowska Służba Porządkowa), która w pierwszych dniach sama, potem z pomocą Niemców, dostarczała na Umschlagplatz wskazaną codziennie liczbę osób (ostatecznie większość żydowskich policjantów podzieliła los mieszkańców getta)” – poinformował w pierwszej wersji wpisu na FB Instytut Pamięci Narodowej.

Niektórzy odbiorcy mogli odnieść wrażenie, że to Żydzi sami likwidowali getto. Nie wspominano o udziale w tej akcji Polaków.

Mija 76 lat od rozpoczęcia przez Niemców akcji likwidacyjnej warszawskiego getta, zwanej w terminologii niemieckiej…

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Niedziela, 22 lipca 2018

– Zgodnie ze stanowiskiem historyka tutejszego Biura Badań Historycznych żadna polska organizacja nie brała udziału bezpośrednio w akcji likwidacyjnej getta latem 1942 roku. Natomiast Polnische Polizei (tzw. policja granatowa) brała udział pośredni, tzn. pilnowała murów getta na zewnątrz, co w zamyśle Niemców miało stanowić dodatkowe uszczelnienie granic getta (przede wszystkim na wypadek ewentualnych ucieczek ludności żydowskiej, ale także przed wszelkimi formami kontaktów polsko-żydowskich oraz wchodzeniem Polaków na teren getta) – informuje naszą redakcję dr Natalia Cichocka, dyrektor biura prezesa IPN.

Po naszej interwencji we wspomnianym wpisie dziś pojawiło się zdanie: “Do akcji wciągana była też Polnische Polizei (Policja Polska), która obstawiała granice gett”, a we fragmencie dotyczącym Żydowskiej Służby Porządkowej dodano informację o przymusowym charakterze działań.

Kiedy wczoraj zwracaliśmy uwagę na ten post bezpośrednio na stronie IPN, pojawiły się obraźliwe komentarze użytkowników, którzy pisali m.in. “won do Izraela”. Administrator strony nie usuwał tych wpisów. Zrobił to dopiero dzisiaj.

– Z uwagi na sezon urlopowy, profil Fb w miniony weekend prowadził pracownik oddelegowany do tych czynności w zastępstwie. Faktycznie, ustęp o udziale Polnische Polizei w poście został pominięty, ale post już został poprawiony. Osoba odpowiedzialna za wpisy na instytucjonalnym koncie FB została pouczona o konieczności dokładnej weryfikacji zamieszczanych informacji oraz bezzwłocznym reagowaniu na niewłaściwe komentarze. Najmocniej przepraszam za zaistniałą sytuację, dziękuję za zwrócenie uwagi – informuje nas dyrektor biura prezesa IPN.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!