Koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Sinfonia Varsovia, Gabriel Chmura; materiały prasowe, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim – 18 kwietnia, o godz. 19:00 – na scenie Muzeum POLIN Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury złoży hołd muzykom z getta. Przy fortepianie zasiądzie 16-letnia Lauren Zhang, wyróżniona przez BBC tytułem Young Musician of the Year. W programie utwory Mozarta, Schuberta i Wajnberga. Koncert upamiętni Żydowską Orkiestrę Symfoniczną i jej wyjątkową solistkę – Josimę Feldschuh.

Wydarzenie w audytorium Muzeum POLIN rozpocznie się IX koncertem fortepianowym Mozarta. Orkiestra zagra także Symfonię „Niedokończoną” Franza Schuberta.

W drugiej części usłyszymy IV Symfonię kameralną Mieczysława Wajnberga – ostatni utwór, który kompozytor zdołał dokończyć przed śmiercią w roku 1996. To wyjątkowy pamiętnik i testament artysty, w którym słychać echa muzyki żydowskiej, koszmaru wojny, życia w stalinowskiej Rosji i nadziei na przyszłość.

19 kwietnia 1943 roku warszawskie getto stało się miejscem największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Nie była to jednak jedyna forma oporu przed okupantem. Żyjący w getcie polscy Żydzi każdego dnia walczyli o swoją godność. Jedną z symbolicznych form tej walki była muzyka.

Żydowska Orkiestra Symfoniczna koncertowała w getcie w latach 1941-42. W jej składzie znaleźli się żydowscy muzycy, którzy przed wojną występowali m.in. w Filharmonii Warszawskiej, Operze czy orkiestrze Polskiego Radia. Orkiestra w szczytowym okresie liczyła ok. 80 muzyków. Dyrygentami koncertów symfonicznych byli: Adam Furmański, Marian Neuteich, Szymon Pullman i Izrael Hammerman.

15 marca 1941 roku Żydowska Orkiestra zagrała koncert złożony z utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta i Franza Schuberta. Solistką była 11-letnia wówczas pianistka Josima Feldschuh. Choć w 1943 roku udało się wyprowadzić dziewczynkę z getta, wkrótce zmarła na gruźlicę. Wojnę przetrwał notatnik, w którym Josima zapisywała swoje kompozycje. Zeszyt stanowi dziś część zbiorów Instytutu Jad Waszem.

Koncert jest jednym z wydarzeń cyklu Wajnberg@100, który Muzeum POLIN realizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. W jego ramach, w roku 100-lecia urodzin kompozytora, przez cały rok w Muzeum POLIN prezentowana jest muzyka Mieczysława Wajnberga.

Mecenasem cyklu Wajnberg@100 jest Jankilevitsch Foundation.

Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart IX koncert fortepianowy (KV 271)
Franz Schubert Symfonia „Niedokończona”
***
Mieczysław Wajnberg IV Symfonia kameralna Op. 153

Wykonawcy:
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Gabriel Chmura, dyrygent
Lauren Zhang, fortepian
Radosław Soroka, klarnet

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!