100. rocznica urodzin Wajnberga w Muzeum POLIN

Gidon Kremer i Kremerata Baltica; fot. Angie Kremer/materiały prasowe

8 grudnia 1919 roku w Warszawie urodził się Mieczysław Wajnberg – autor opery „Pasażerka”, Symfonii „Kadisz” i ponad 150 dzieł, które dziś odkrywane są na nowo przez wykonawców na całym świecie. Z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na trzy koncertowe wieczory. W programie między innymi wczesne utwory Wajnberga, pieśni skomponowane do słów Tuwima i Pereca. Na finał zaś polska premiera „Kroniki wydarzeń bieżących”: z pomocą muzyki i obrazu w świat Wajnberga zabierze nas jego największy ambasador – wybitny skrzypek Gidon Kremer i jego orkiestra Kremerata Baltica.

W sobotę, 7 grudnia, flecistka Ania Karpowicz, pianista Marek Bracha oraz Hashtag Strings wykonają program złożony z wczesnych kompozycji Mieczysława Wajnberga. Finałem wieczoru będzie „Koncert Podwójny na flet, fortepian i smyczki” – nowy utwór młodego warszawskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka, inspirowany XXI Symfonią „Kadisz” Wajnberga.

W niedzielę, 8 grudnia, spotkanie z brytyjskim muzykologiem dr Danielem Elphickiem, którego książka „Music behind the Iron Curtain: Weinberg and his Polish Contemporaries” ukazała się jesienią nakładem Cambridge University Press. Wykładowca University of London opowie o polskich i żydowskich wątkach w twórczości kompozytora. Po wykładzie duet Mark Glanville (bas-baryton) oraz Marc Verter (fortepian) zaprezentują materiał ze swojej nowej płyty „Citizen of Nowhere”. W holu głównym Muzeum POLIN zabrzmią m.in. pieśni Wajnberga skomponowane do słów Tuwima i Pereca.

W poniedziałkowy wieczór, 9 grudnia, na finał cyklu Wajnberg@100 wystąpi najważniejszy ambasador twórczości polsko-żydowskiego kompozytora – Gidon Kremer. Wybitny łotewski skrzypek i dyrygent na scenie Muzeum POLIN zaprezentuje polską premierę „Chronicle of Current Events” („Kronika wydarzeń bieżących”). Muzyce Wajnberga towarzyszyć będzie projekcja wideo. Obok Kremera wystąpią orkiestra Kremerata Baltica oraz soliści: Maija Kovalevska (sopran) oraz Georgijs Osokins (fortepian).

Karnety na trzy koncertowe wieczory w cenie 180 złotych oraz bilety na poszczególne koncerty dostępne są w internetowym systemie sprzedaży bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum POLIN.

Mecenasem cyklu Wajnberg@100 jest Jankilevitsch Foundation. Partnerem 100. rocznicy urodzin Mieczysława Wajnberga w Muzeum POLIN jest Instytut Adama Mickiewicza.

Program obchodów 100. urodzin M. Wajnberga w Muzeum POLIN

7-9 grudnia 2019 r., Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa

7 grudnia, sobota

19:00 – Wajnberg@100: Wajnberg w Warszawie – koncert Hashtag Strings, Ani Karpowicz i Marka Brachy; bilety: 40 zł

8 grudnia, niedziela

18:00 – Wajnberg@100: Music behind the Iron Curtain: Weinberg and his Polish Contemporaries – wykład dr Daniela Elphicka; wstęp wolny

20:00 – Wajnberg@100: Obywatel znikąd – koncert Marka Glanville (bas-baryton) i Marca Verter (fortepian); bilety: 40 zł

9 grudnia, poniedziałek

19:00 – Wajnberg@100: Kronika wydarzeń bieżących – koncert Gidona Kremera i orkiestry Kremerata Baltica; bilety: 120 zł (rzędy A-K) i 100 zł (rzędy L-W)

Karnety na trzy koncertowe wieczory w cenie 180 złotych oraz bilety na poszczególne koncerty dostępne są w internetowym systemie sprzedaży bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum POLIN.

Cykl Wajnberg@100

Muzeum POLIN przez cały 2019 rok w ramach cyklu Wajnberg@100 przypomina nie tylko twórczość Wajnberga, ale także jego losy, w których odbija się historia dwóch największych totalitaryzmów XX wieku. Cykl zapoczątkowany został w lutym br. podczas POLIN Music Festivalu. Orkiestra Sinfonia Varsovia wykonała wówczas “Rapsodię na tematy mołdawskie” w wersji na skrzypce i orkiestrę. Solistą tego koncertu był znakomity skrzypek i znawca muzyki Wajnberga Linus Roth. Podczas festiwalu miała także miejsce premiera poematu muzycznego “Mieczysław Wajnberg. Epitafium” na podstawie nieprezentowanych dotąd pieśni Wajnberga “Profil” i “Tryptyk”. W kwietniu – z okazji 76. rocznicy powstania w getcie – na scenie Muzeum POLIN zabrzmiała „IV Symfonia kameralna Op. 153”, a w maju Royal String Quartet wykonali „Kwintet fortepianowy f-moll op.18”. We wrześniu podczas koncertu „Sinfonia Varsovia i goście: The Azrieli Music Prizes” orkiestra, którą brawurowo poprowadził Yoav Talmi, wykonała „Rapsodię na tematy mołdawskie”.