Żonkile w Koninie

“Konin pamięta” – pod takim hasłem uczczono w mieście 76. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W walkach w 1943 roku wzięło udział dwoje mieszkańców Konina.

Na konińskim rynku młodzież ze szkół średnich rozdawała mieszkańcom miasta papierowe żonkile. Rozdano 500 kwiatków. Według Dawida Gańczaka, ucznia III Liceum, trzeba przypominać o historii, tym bardziej, że w Koninie była spora społeczność żydowska. Zdaniem Dawida koninianie bardzo chętnie przyjmowali żonkile.

Następnie chętni mogli wybrać się na spacer śladami konińskich Żydów. Spacer poprowadził Damian Kruczkowski, działacz społeczny, wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci Frydhof. Podczas spaceru można było między innymi zobaczyć miejsce, gdzie mieszkał ostatni koniński rabin – Jakub Lipszyc, posłuchać opowieści o dawnym Tepper Markt, czy stanąć przed synagogą. Spacer zakończono na cmentarzu żydowskim, gdzie pod pamiątkowym obeliskiem złożono wiązankę kwiatów. Damian Kruczkowski odczytał psalm 23.

W walkach w warszawskim getcie uczestniczyło dwoje przedwojennych mieszkańców Konina – Frania Beatus i Michał Stryjkowski. Oboje zginęli.

– Zachęcam do poznawania lokalnej historii, w tym także historii konińskiej społeczności żydowskiej. Zachęcam do zgłębiania ich historii, temat jest jeszcze w wielu miejscach nie odkryty. Konin to było wielokulturowe miasto. Cieszę się z waszego udziału w akcji i spacerze, mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej – powiedział Damian Kruczkowski.

Radosław Grzelak