Porządki na cmentarzu w Tarczynie

W niedzielę o godz. 12.00 rozpocznie się akcja sprzątania cmentarza żydowskiego w podwarszawskim Tarczynie. Przyda się każda para rąk!

Cmentarz znajduje się na obrzeżach miejscowości, w pobliżu cmentarza katolickiego. Niemal ogołocony z nagrobków, przez lata był zasypywany przez mieszkańców śmieciami. Na portalu Kirkuty określono go „najbardziej zaśmieconym cmentarzem żydowskim w województwie mazowieckim”.

W 2016 r. doszło do pierwszej akcji porządkowania cmentarza, zainicjowanej przez mieszkańców Tarczyna i innych miejscowości. W prace zaangażował się m.in. Piotr Stasiak – aktor i członek Beit Polska. Urząd Miejski w Tarczynie dostarczył worki na śmieci oraz zapewnił odbiór odpadów. Wolontariusze usunęli znaczną część śmieci, wykarczowali gęste i kolczaste zarośla, jednocześnie odsłaniając kilkanaście niewidocznych wcześniej macew.

Dzięki negocjacjom rolnicy, którzy zajęli skrajne części cmentarza, odstąpili od ich dalszego użytkowania. Pod koniec 2018 r. na cmentarzu postawiono fragment ogrodzenia.

W najbliższą niedzielę, 12 maja 2019 r., odbędzie się kolejna akcja sprzątania cmentarza.

„Po 74 latach wreszcie nie musimy wstydzić się cmentarza w Tarczynie. Większość śmieci została usunięta. Pozostało trochę śmieci typu metale i szkło. Wszystkich chętnych prosimy o przyniesienie solidnych rękawic. Panów prosimy o pracę w czapkach. Przydadzą się też grabie, motyki i taczki” – napisali organizatorzy akcji.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!