Sąsiedzkie porachunki czy antysemicki atak?

Zdjęcia: Joanna Świderska

Zburzono zakład kamieniarza, który odnowił pomnik ofiar Zagłady w Karmanowicach. Na gruzach namalowano napis „Żydy precz”.

Krzysztof Kolibski prowadzi firmę kamieniarską w Wąwolnicy. Z jego usług korzysta m.in. Fundacja Zapomniane, upamiętniająca groby ofiar Zagłady w całym kraju. Krzysztof Kolibski był autorem pomnika na grobie w lesie koło wsi Karmanowice, na którym na początku czerwca nieznany wandal namalował antysemicki napis. Po tej profanacji kamieniarz niezwłocznie podjął się renowacji monumentu.

Zdjęcia: Joanna Świderska

Warsztat Kolibskiego już nie istnieje. Prawdopodobnie w sobotę wieczorem ktoś, używając buldożera, zburzył zabudowania zakładu, niszcząc też sprzęt, dwa samochody i zapas kamienia. Na ruinach sprawca namalował napis: „Żydy precz”. Poszkodowany w nocy powiadomił Policję.

Jak się dowiadujemy, sprawa może być wielowątkowa. Niewykluczone, że oprócz antysemityzmu w grę mogą wchodzić sąsiedzkie animozje i spory o nieruchomość.

Zdjęcia: Joanna Świderska

Działacze Fundacji Zapomniane są zdruzgotani. Przy upamiętnianiu grobu w Karmanowicach spotkali się ze wsparciem licznych mieszkańców. Szczególnie podkreślają współpracę z Krzysztofem Kolibskim, jako osobą bardzo zaangażowaną w projekty Fundacji, religijną i szlachetną.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!