VII Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA w Gdańsku

Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA już od sześciu lat zbliża do sztuki, do kultury, do innych i do siebie samych. Tak samo będzie w tym roku podczas VII edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 4-8 września w Gdańsku.

W tegorocznym programie znajdziemy zarówno stałe, jak i całkiem nowe produkcje.

Academia Musica Judaica doczekała się już trzeciej odsłony i niewątpliwie stała się nieodzownym punktem festiwalowego programu. W tym roku do współpracy z fundacją i Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku dołączyło Hochschule für Musik w Norymberdze. Dzięki tej współpracy powstały kompozycje, które próbują udzielić odpowiedzi na pytanie, jakie jest aktualne spojrzenie na muzykę żydowską.

Natomiast wśród nowości znajdziemy aż cztery premiery muzyczne i teatralne.

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć premierę spektaklu poetyckiego opartego na tekstach poetek żydowskich „Bas Kol” (reż. M. Brand) oraz spektaklu taneczno-muzycznego inspirowanego historią artystki Poli Nireńskiej „NIRENSZTAJNSKA” (wyk. A. Wieliczko, M. Miro Wiśniewska, Z. Chojnacki). Odbędzie się premiera koncertu “Der Hemszech = Kontynuacja” Marii Ka z zespołem, napisanego i zaśpiewanego w całości w języku jidysz, skupiającego się na indywidualnych historiach kobiecych oraz kobiecej historii rodowej. Ostatnia premiera to spektakl “Golem XXI” na akordeon i środki elektroniczne w wykonaniu Pawła Zagańczyka i Dariusza Mazurowskiego.

Nie zabraknie także atrakcji dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas i uczyć się nowych rzeczy, dla których zaplanowano warsztaty plastyczne “Uszyj sobie plecak” (dla dzieci) oraz “Bubliczki”, czyli warsztaty z piosenką jidysz (obowiązują zapisy).

Fanów kina zapraszamy na projekcje filmowe: “Opowieść o miłości i mroku” w reżyserii Natalie Portman, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści izraelskiego pisarza Amosa Oza; “Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci” film prowadzący widzów przez znane miejsca w Kartuzach i opowiadający historię rodzin żydowskich oraz “W cieniu wielkiej synagogi” – pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny ukazujący historię Żydów w Gdańsku, oba w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego.

Miłośnicy muzyki na żywo także powinni być usatysfakcjonowani, ponieważ – oprócz wspomnianych wcześniej koncertów premierowych – odbędą się koncerty Izabeli Goldstein “Piosenki żydowskiego półświatka”, gdzie zaprezentowany zostanie unikalny repertuar muzyki żydowskiej, a także koncert Urszuli Makosz z zespołem “Mi amor, mi alegria”- Pieśni Żydów Sefardyjskich. Artystka żywiołowym, pełnym ekspresji, a jednocześnie melancholijnym i nastrojowym brzmieniem oraz utworami w języku ladino zabierze słuchaczy w podróż, podczas której będą mieli okazję poznać historię i kulturę Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii.

Dla zainteresowanych grafiką, rzeźbą i malarstwem koniecznym punktem programu będzie wystawa “Motywy żydowskie w sztuce współczesnej”, podczas której zostaną zaprezentowane prace grupy artystów z Gdańskiej Szkoły Artystycznej, którzy pod opieką instruktorów stworzyli dzieła inspirowane tradycją, kulturą, literaturą oraz ikonografią żydowską.

W programie nie mogło zabraknąć solidnej dawki wykładów oraz spotkań skupionych wokół książek. Zapraszamy Państwa na spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą, podczas którego będzie okazja do zapoznania się z książką “W poszukiwaniu złotego jabłka”, która chroni od zapomnienia piosenki jidysz. Interesująco zapowiada się też spotkanie z Joanną Lisek, autorką “Kol Isze – głos kobiet w poezji żydowskiej”, którego celem będzie prześledzenie wyodrębnienia się w poezji jidysz kobiecej podmiotowości i wypracowania różnych strategii jej ekspresji. Mikołaj Trzaska i Magdalena Buda zapoznają publiczność z ideą chasydyzmu w trakcie wykładu “O chasydach i nigunach”, a Michał Bolka opowie o działalności artystycznej Erny Rosenstein.

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Bezirk Mittelfranken, Województwa Pomorskiego, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz American Jewish Joint Distribution Committee.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, oraz Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelii Pieper.