Nagroda im. Ireny Sendler dla Zuzanny Radzik i Adama Bartosza

Zuzanna Radzik, fot. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie https://www.jewishfestival.pl/pl/irena-sendler-memorial-award-2019-2/

Podobnie, jak w poprzednich latach, doroczna Nagroda im. Ireny Sendler zostanie wręczona podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej. Otrzymają ją Zuzanna Radzik, dziennikarka i aktywistka, oraz Adam Bartosz, etnolog i muzealnik.

Zuzanna Radzik otrzymuje nagrodę za swoje badania, działania edukacyjne, książki oraz zaangażowanie w rozwój relacji żydowsko-katolickich z jednej strony i katolicki feminizm z drugiej strony. Przez ostatnie 15 lat była w zarządzie Forum Dialogu, największej i najstarszej w Polsce organizacji pozarządowej zajmującej się relacjami polsko-żydowskimi.

Adam Bartosz 30 lat temu założył w Tarnowie Komitet Ochrony Zabytków Dziedzictwa Żydowskiego. Od 1980 roku do 2012 był dyrektorem Muzeum Regionalnego w Tarnowie, gdzie zorganizował pierwszą w powojennej Polsce i jedyną poza Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie wystawę poświęconą żydowskim mieszkańcom Tarnowa. W 2011 otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego mniejszości narodowych i etnicznych, a w szczególności Żydów i Romów.

Ceremonia wręczenia Nagrody odbędzie się w środę, 26 czerwca, o godz. 19 przed koncertem 29. Festiwalu Kultury Żydowskiej w synagodze Tempel.

Pierwsza nagroda wręczona została w 2008 roku, aby uczcić pamięć Ireny Sendler, która ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta. Jad Waszem uhonorował ją tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, a nagrodę jej imienia przyznaje Fundacja Taubego. Laureatami są Polacy, którzy w szczególny sposób zachowują i promują dziedzictwo kulturowe polskich Żydów. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje rada Fundacji Taubego oraz grupa liderów społeczności żydowskiej w Polsce.

Dotychczasowi laureaci:

2008: Janusz Makuch, 2009: Jan Jagielski; 2010: Aleksander Kwaśniewski; 2011: Magda Grodzka-Gużkowska; 2012: Prof. dr Maria Janion i dr hab. Jolanta Ambrosewicz-Jacobs; 2013: Bogdan Zdrojewski, Hanna Gronkiewicz-Waltz; 2014: Małgorzata Niezabitowska; Tomasz Pietrasiewicz; 2015: Krzysztof Czyżewski; dr Jan Kulczyk; 2016: Prof. dr hab. Monika Adamczyk-Garbowska; Maria Piechotkowa; 2017: Stefan Wilkanowicz; Bogdan Białek; 2018: Norman Conard, Ola Bilińska.