Nowy film Smarzowskiego wciąż bez dotacji PISF

Polski Instytut Sztuki Filmowej wstrzymuje decyzję o ewentualnym dofinansowaniu nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Powodem jest to, że reżyser, który w swoim projekcie ma odwoływać się m.in. do wydarzeń w Jedwabnem, nie dostarczył opinii historycznej, potwierdzającej, że wydarzenia przedstawione w scenariuszu są zgodne z faktami historycznymi.

Wojciech Smarzowski prezentuje Orła – Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej, w kuluarach podczas 14. ceremonii wręczenia Orłów 2012 w Warszawie. Smarzowski zdobył Nagrodę Publiczności; fot. Artur Balana

Informacje o problemach Smarzowskiego podał dziś portal Gazeta.pl. Film pod roboczym tytułem “Wesele 2” ma – według nieoficjalnych informacji – nawiązywać do wydarzeń w Jedwabnem, gdzie doszło do pogromu Żydów dokonanego przez Polaków. W związku z tym, by dostać wsparcie PISF “wymagane jest złożenie opinii historyka specjalisty w zakresie zbadania, czy przedstawione w scenariuszu wydarzenia są zasadniczo zgodne z faktami historycznymi”. Twórcy filmu takiego dokumentu nie dostarczyli.

Nie oznacza to, że film nie otrzyma dotacji, ale decyzja w tej sprawie została przełożona. Całkowity budżet filmu Smarzowskiego ma wynosić ok. 25,5 mln zł, w tym planowana dotacja od PISF to 6 mln zł. W komisji oceniającej projekty zasiadają: Ilona Łepkowska, Lech Majewski, Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski i Ewa Puszczyńska.