Dwie Izraelki domagają się pozwolenia na odbycie służby wojskowej w załodze czołgu

Or Abramson, fot. @TsahiDabush/Twitter

Dwie 19-latki twierdzą, że nie dopuszczając kobiet do pełnienia niektórych ról bojowych – na przykład w załodze czołgu – wojsko narusza ich prawo do równości. Dlatego złożyły we wtorek w tej sprawie wniosek do Sądu Najwyższego.

Or Abramson i Maayan Halbershtat chcą być częścią załogi czołgu w ramach obowiązkowej służby wojskowej, którą rozpoczną w marcu 2020 r. W wywiadzie radiowym Abramson powiedziała: “Wierzę w wojsko. Nie rozumiem, dlaczego ono nie wierzy we mnie”.

Kobiety domagają się od armii wyjaśnienia, dlaczego nie mogą pełnić określonych funkcji w Korpusie Pancernym, zwłaszcza, że program pilotażowy dla żeńskich załóg czołgów został uznany w ubiegłym roku za sukces. Program ten miał sprawdzić, czy kobiety mogą stanowić czteroosobową załogę czołgu w “rutynowych operacjach dotyczących bezpieczeństwa”, a więc nie w czasie wojny, ani za liniami wroga. Część byłych wojskowych krytykowała ten program, jako “lewicowy spisek”, mający osłabić armię.

Liczba kobiet zajmujących stanowiska bojowe w IDF stale rośnie. W ubiegłym roku było ich aż 1 000, co jest największą liczbą w historii kraju.