Stowarzyszenie ŻIH odpiera zarzuty ministra kultury dotyczące muzeum Polin

Wystawa "Gdynia-Tel Awiw" w Muzeum Polin

Minister kultury Piotr Gliński powiedział, że nie powołał Dariusza Stoli na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich, ponieważ “[Stola] prowadził w muzeum bardzo agresywną politykę”. Z takimi stwierdzeniami nie zgadza się przewodniczący zarządu Stowarzyszenia ŻIH, Piotr Wiślicki.

Gliński w wywiadzie dla Radia Zet zaznaczył, że muzeum nie powinno zajmować się polityką. Jego zdaniem Stola “robił dużą szkodę tej instytucji upolityczniając ją”.

“Nie mogę zgodzić się z zarzutami Pana Premiera Piotra Glińskiego o rzekome łamanie przez prof. Dariusza Stolę prawa tj. statutu Muzeum, czy jego upolitycznienia. Uznaję te stwierdzenia za bezpodstawne, godzące w wiarygodność Muzeum, która jest warunkiem sine qua non jego istnienia” – napisał w oświadczeniu przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Piotr Wiślicki. Stowarzyszenie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto st. Warszawa to troje współzałożycieli Muzeum Polin.

Stola był dyrektorem muzeum w latach 2014-2019. W maju tego roku wygrał konkurs na dyrektora na kolejną kadencję, jednak minister kultury nie wręczył mu powołania do dziś.

W ubiegłym roku muzeum Polin zorganizowało wystawę dotyczącą antysemickiej nagonki z marca 1968 r., w wyniku której kilkanaście tysięcy Żydów wyjechało z Polski. Na wystawie pokazano też przykłady współczesnego antysemityzmu, w tym internetowe wpisy dwojga dziennikarzy związanych z telewizją publiczną.

W niedawnym wywiadzie dla New Yorkera Stola powiedział, że spotykał się z krytyką zarówno ze strony prawicy, jak i lewicy. Zaznaczył, że “marginalna lewica” mówi, że muzeum “niewystarczająco przedstawia historię antysemityzmu w Polsce” a “marginalna prawica” domaga się większego nacisku na historię Polaków, którzy pomagali Żydom w czasie wojny. W opinii dyrektora “obie strony chciały mówić więcej o nie-Żydach”.

Piotr Wiślicki jest zaniepokojony brakiem dialogu między współzałożycielami muzeum w sprawie obecnej sytuacji placówki. “Prośby Stowarzyszenia i Prezydenta Warszawy o spotkanie z Panem Premierem Glińskim, w celu wyjaśnienia przyczyn niepowołania prof. Dariusza Stoli, który jednoznacznie wygrał konkurs na stanowisko dyrektora, pozostają bez odpowiedzi” – zaznacza przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH.