Obchody rocznicy Marca’68

Uroczystość na Dworcu Gdańskim, 8 marca 2018

Spotkaniem na Dworcu Gdańskim organizowanym przez Fundację Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz warszawiacy wraz z przedstawicielami władz oraz członkami organizacji żydowskich upamiętnią 52. rocznicę wyjazdu marcowych emigrantów z Polski.

Fundacja Shalom i Teatr Żydowski zapraszają 8 marca o godz. 12 na spotkanie na Dworcu Gdańskim w Warszawie, pod pamiątkową tablicą, upamiętniającą tych, którzy wyjechali.

Tablica z cytatem Henryka Grynberga „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli” została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 roku. Od tego czasu co roku, 8 marca, spotykają się przy niej przedstawiciele pokolenia Marca ’68, ich rodziny, członkowie organizacji żydowskich, przedstawiciele władz oraz bliscy tych, którzy wyjechali z „dokumentem podróży” w jedną stronę.

“Już ponad pięćdziesiąt lat minęło od wydarzeń Marca ’68, a tamten czas, tamta trauma są wciąż żywe we mnie. Tak, jakby to wszystko zdarzyło się wczoraj. Pozostał nieopisany ból rozstań” – w swoim zeszłorocznym przemówieniu mówiła Gołda Tencer, prezes Fundacji Shalom. – „Od pięćdziesięciu lat czuję, że nie tylko oni wyjechali – że tak naprawdę my wszyscy wtedy wyjechaliśmy. I tak naprawdę nigdy się nie rozstaliśmy. Pamiętajmy o tych historiach, o tych dramatach – by nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło”.

Dworzec Gdański przez lata nabrał symbolicznego wymiaru, przypominając wszystkie dworce, z których emigranci marcowi opuszczali Polskę.

Fundacja Shalom jest Strażnikiem Pamięci i miejscem spotkań tradycji ze współczesnością, miejscem, gdzie kultura żydowska wchodzi w dialog z kulturą polską. Jej najważniejszym celem, który realizuje od początku, czyli od 1987 roku, jest ocalenie od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury jidysz. Założycielem Fundacji Shalom jest Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, aktorka, reżyser. Fundację współtworzyli absolwenci istniejącej niegdyś w Łodzi żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca. Połączyła ich wyniesiona z domu miłość do tradycji żydowskiej. Fundacja Shalom organizuje kursy języka jidysz, wykłady, warsztaty, konkursy edukacyjne, spektakle teatralne i telewizyjne, wystawy plastyczne i festiwale, prowadzi również działalność wydawniczą.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!