Zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki w 2008 r., fot. Akumiszcza - CC BY 3.0

W niedzielę w Krakowie zmarł kompozytor Krzysztof Penderecki, autor m.in. symfonii “Siedem bram Jerozolimy” skomponowanej z okazji jubileuszu 3 000 lat miasta.

“Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Krzysztofa Pendereckiego. Jego twórczość znalazła szczególne miejsce w sercach miłośników muzyki i zostanie zapamiętana w Izraelu jako mająca ogromne znaczenie dla dialogu kulturalnego między Polską a Izraelem” – oświadczyła ambasada Izraela w Warszawie.

Penderecki miał 86 lat. Był kompozytorem muzyki klasycznej, ale cenili go również muzycy rockowi. Jonny Greenwood z Radiohead nagrał z nim wspólną płytę w 2012 r.

Utwory Pendereckiego znalazły się na ścieżce dźwiękowej w filmach “Egzorcysta” Williama Friedkina, “Dzikość serca” Davida Lyncha, “Wyspa tajemnic” Martina Scorsese i “Lśnienie” Stanleya Kubricka.

Penderecki urodził się w 1933 r. w Dębicy. W czasie wojny widział likwidację getta w rodzinnej miejscowości. Tematyka związana z wojną i okupacją przejawiała się w jego wczesnych utworach, m.in. w “Brygadzie śmierci”.

“Siedem bram Jerozolimy” to kompozycja stworzona na zamówienie miasta Jerozolima. Penderecki połączył motywy typowe dla muzyki Bliskiego Wschodu z elementami związanymi z chrześcijaństwem. Warstwa tekstowa utworu opiera się na fragmentach psalmów odnoszących się do Jerozolimy i księgach Tory.

O pracy nad symfonią Penderecki mówił: “Sięgnąłem do Psalmów, które zawsze mnie fascynowały. Utwór składa się z 7 części i żadna nie ma nazwy, nawet ta ostatnia – owa «siódma brama», przez którą symbolicznie ma przejść Mesjasz”. Premiera utworu miała miejsce w stolicy Izraela w 1997 r. Uczestniczyli w niej muzycy z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz jerozolimska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Lorina Maazela.