Izraelski film o Powstaniu w Getcie Warszawskim ze zdjęciami z Powstania Warszawskiego

Oficjalne izraelskie konto na Twitterze, prowadzone przez MSZ zamieściło w niedzielę film dotyczący Powstania w Getcie Warszawskim. Ponieważ znalazły się w nim zdjęcia z Powstania Warszawskiego, które wybuchło rok później, Muzeum Auschwitz – zwracając na to uwagę – określiło film jak “mylący”.

https://twitter.com/Israel/status/1251887143636566018

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie. Walczyły w nim oddziały Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. 1 sierpnia 1944 r. w Warszawie wybuchło drugie powstanie – tym razem zorganizowane przez Polaków.

Muzeum Auschwitz, komentując film na Twitterze, zwróciło uwagę, że niektóre z wykorzystanych zdjęć nie zostały zrobione podczas Powstania w Getcie, ale Podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Widać na nich polskich żołnierzy z biało-czerwonymi opaskami na ramionach.

“Film rzeczywiście zawiera zdjęcia z lat 1943-44, w celu jak najlepszego zilustrowania oporu wobec nazistów w tamtych latach” – taką odpowiedź wystosowano na izraelskim koncie.

“Ponieważ film poświęcony jest jednemu wydarzeniu – Powstaniu w Getcie Warszawskim w 1943 r. – użycie ilustracji z innego wydarzenia historycznego bez żadnego kontekstu może być dość mylące” odpowiedziało Muzeum Auschwitz.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!