Teatr Żydowski z repertuarem online na kolejny tydzień

Teatr Żydowski przygotował repertuar on-line na kolejny tydzień – 20-24 kwietnia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i można je obejrzeć na kanale YouTube, FB oraz Vimeo teatru. Teatr Żydowski w tym tygodniu zaprasza na unikalne wydarzenia, do zobaczenia tylko on-line: spektakle, spotkania z poezją jidysz i czytanie performatywne aktorów Teatru Żydowskiego.

Już od miesiąca, Teatr Żydowski jest obecny w sieci z wydarzeniami teatralnymi i literackimi. Ubiegły tydzień był jednak wyjątkowy – poza całotygodniowym programem, w niedzielę Teatr Żydowski transmitował na swoich mediach społecznościowych obchody 77. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie.

W tym tygodniu Teatr Żydowski przygotował kolejne wydarzenia.

W najbliższy wtorek Teatr Żydowski pokaże specjalnie przygotowany na tournée w Meksyku, wyreżyserowany przez Gołdę Tencer spektakl “Mazl Tov”, który opowiada o codziennym życiu Żydów z warszawskich Nalewek. Pełen humoru i dowcipu żydowskiego spektakl zabierze widzów w podróż do miejsc, których już nie ma, lecz wracają echem melodii i nawoływaniem matek, przypominając pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent. W jednej z ról Gołda Tencer, reżyserka i autorka scenariusza. W spektaklu gra na żywo orkiestra pod kierownictwem Teresy Wrońskiej.

Transmisja na kanale YT https://youtu.be/5t3PbwTn6hw oraz na profilu FB Teatru Żydowskiego 21 kwietnia o godz. 20.

Teatr Żydowski przygotował również na ten tydzień kolejną wersję legendarnej sztuki „Dybuk” An-skiego, sztuki, o której mówi się żydowska wersja „Romeo i Julii”. Będzie to przedstawienie w reżyserii Szymona Szurmieja, przeniesione do telewizji przez Stefana Szlachtycza w 1979 roku, z plejadą gwiazd ówczesnego Teatru Żydowskiego, m.in. Gołdą Tencer w roli Lei i Janem Szurmiejem w roli Chonona oraz Szymonem Szurmiejem, Hermanem Lercherem, Sewerynem Daleckim czy Henrykiem Rajferem.

Wedle ludowych wierzeń żydowskich, dybuk to zły duch, dusza zmarłego grzesznika, która nie mogąc zaznać spokoju, i nie chcąc opuścić tego świata, wstępuje w ciało osoby żyjącej. Wdziera się do jej duszy, doprowadzając do obłędu. Dybuk znaczy tyle co „przylgnięcie złego ducha”. W dramacie An-skiego, w młodą, szykującą się do zamążpójścia dziewczynę wstępuje dybuk zakochanego w niej za życia, biednego studenta jesziwy. Spektakl opowiada o wielkiej miłości dwojga przeznaczonych sobie młodych ludzi. Niestety w tej historii miłość spełnić się może jedynie po ich śmierci.

Telewizyjną realizację spektaklu można będzie obejrzeć w czwartek, 23 kwietnia o godz. 20 na kanale YouTube https://youtu.be/aZYHiw11szs oraz na profilu FB Teatru Żydowskiego.

22 kwietnia o godz. 18 kolejne już spotkanie z cyklu “Literacka środa”. Utwory Kadii Mołodowskiej w przekładzie Belli Szwarcman-Czarnoty (CKJ), przeczytają tłumaczka oraz Wanda Siemaszko, aktorka związana z Teatrem Żydowskim od kilkudziesięciu lat. Literackie środy to cykl spotkań z literaturą, w którym wybitne tłumaczki, specjalistki i aktorzy Teatru Żydowskiego, prezentują twórczość wybranych poetek i poetów języka jidysz.

Spotkania z poezją jidysz odbywają się w każdą środę o godz. 18 na kanale YouTube Centrum Kultury Jidysz:
https://www.youtube.com/channel/UC4aj2OpS04s2EkwwPAOFnbw/featured?view_as=subscriber

Bohaterka najbliższej środy, Kadia Mołodowska, urodziła się w 1893 roku w Berezie Kartuskiej, na terenach dzisiejszej Białorusi. Należała do najważniejszych jidyszowych poetek XX wieku. Przez kilka lat była związana z Warszawą – tutaj mieszkała, pracowała, tworzyła i aktywnie uczestniczyła w żydowskim życiu literackim. Związana z warszawskim Muranowem, jego przedwojenne życie starała się przełożyć na język poezji. Pisała w jidysz – przez wieki nazywany językiem “kobiet i tych, którzy są jak kobiety”, językiem domowej codzienności, który prawdopodobnie najlepiej, ze znanych poetce języków, opisywał realia żydowskiej dzielnicy. Dużą część swojej poezji poświęciła dzieciom, tematyce kobiecej, rolom społecznym narzuconym przez religię i tradycję judaizmu.

W 1935 roku wyemigrowała wraz z mężem do Ameryki, gdzie utrzymywała się z pisania w jidyszowej prasie. W 1943 założyła własne czasopismo literackie Swiwe (Otoczenie), które działało nieprzerwanie przez trzydzieści lat. Redagowała także pismo Hejm (Dom) poświęcone żydowskim pionierkom w Izraelu. Stale pisała wiersze, bajki dla dzieci, opowiadania, eseje, a także dramaty. W 1971 otrzymała najważniejszą dla pisarzy jidysz Nagrodę Literacką im. Icyka Mangera. Zmarła w 1975 roku w Filadelfii.

Do stałego repertuaru projektu “Teatr Żydowski w domu” weszły cotygodniowe, piątkowe czytania performatywne. 24 kwietnia aktorzy warszawskiego Teatru Żydowskiego przeczytają komedię – “Sekret żydowskiego szczęścia” Anatolija Kryma, w przekładzie Marka Wawrzkiewicza, w reżyserii Karoliny Kirsz.

Akcja rozgrywa się w latach gorbaczowowskiej pierestrojki, w czasach wielkiego rozwichrzenia, kiedy wiadomo było, że radzieckie normy społeczne muszą ulec zmianie, ale nikt nie wiedział dokładnie, jak to wszystko ma wyglądać. Niepewność dotyczyła głównie deklarowanej narodowości obywateli, a szczególną czujność wzbudzało żydowskie pochodzenie. Bezpretensjonalny i inteligentny tekst „Sekretu żydowskiego szczęścia” pokazuje, że ludzie potrafią robić absurdalne rzeczy tylko po to, by zostać docenionym. W losach bohaterów widać jak w soczewce wszelkie niedorzeczności, śmiesznostki i paradoksy pieriestrojki.

Sztukę czytają: Małgorzata Trybalska, Marek Węglarski i Piotr Wiszniowski. Czytanie “Sekretu żydowskiego szczęścia” zostało przygotowane we współpracy z Agencją ADiT.

Czytanie peformatywne będzie dostępne w piątek, 24 kwietnia o godz. 19.00 na kanale YouTube https://youtu.be/ukThrB8EoNg oraz na profilu FB Teatru Żydowskiego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!