Repertuar Teatru Żydowskiego online

To ostatni tydzień, od 16 do 19 czerwca, Teatru Żydowskiego online przed przerwą wakacyjną. TŻ pokaże zróżnicowany repertuar: znajdą się w nim spektakle archiwalne, kolejne spotkanie z piosenką żydowską, czytanie Szwejka w języku jidysz, a także film podsumowujący działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku Centrum Kultury Jidysz. Na wielki finał sezonu Teatr Żydowski pokaże benefis Szymona Szurmieja.

Przedwakacyjny tydzień rozpocznie we wtorek, 16 czerwca o godz. 20 transmisja „W nocy na starym rynku”, spektaklu archiwalnego w reżyserii Szymona Szurmieja. To jeden z najwybitniejszych dramatów w literaturze żydowskiej. Autor, Icchak Lejb Perec, porównywany do Stanisława Wyspiańskiego, kreuje na scenie monumentalne widowisko, na poły metafizyczne, na poły symboliczno-mistyczne. Wyłania się z niego świat ucieleśnionych duchów prowadzących dialog z żywymi, a jednocześnie będących orędownikami ideałów solidarności, wolności i sprawiedliwości społecznej. Akcja spektaklu rozgrywa się w nocy, na starym rynku w Zamościu. Bohaterem „Nocy…” Perec uczynił żydowską społeczność. Wątki profetyczne zwiastują nadchodzącą Zagładę. Autor, czerpiąc z kultury ludowej i wierzeń religijnych, stworzył symboliczny obraz sztetla – żydowskiego miasteczka. Na scenie pojawiają się duchy jego mieszkańców, które się kochają, radują, ale też przeżywają chwile smutku i lęku. Nie wiadomo, kto jest człowiekiem, kto zjawą, co jest rzeczywiste, a co magiczne.

W środę 17 czerwca o godz. 20 Teatr Żydowski zaprosi na kolejne spotkanie z piosenką żydowską. Utwory Ben-Ziona Witlera, Peysacha Bursteina, Sholoma Secundy, Naomi Shemer i Leopolda Kozłowskiego, a także poezję pochodzące z żydowskiej kultury ludowej, zaprezentują: Monika Chrząstowska, Alina Świdowska, Henryk Rajfer i Genady Iskhakov. W ich interpretacji twórczość anonimowych poetów żydowskich nabierze nowego blasku i skłoni do refleksji nad przemijalnością natury oraz człowieczego losu. Wiersze urzekają ekspresją, naturalizmem, humorem i ludową mądrością. Będzie żartobliwie, smutno i wesoło.

18 czerwca 2020 o godz. 20, z okazji 97. rocznicy urodzin Szymona Szurmieja Teatr Żydowski przypomni benefis wybitnego artysty i dyrektora Teatru Żydowskiego zarejestrowany w 1998 roku. Scena Teatru Żydowskiego zamienia się w tajemniczą pozytywkę, przenoszącą publiczność w czasie i grającą utwory, pochodzące z różnych kultur. Piosenki, monologi, wiersze w językach jidysz, rosyjskim, romskim. Na scenie przyjaciele Szymona Szurmieja, m. in. Michał Bajor, Artur Barciś, Juliusz Berger, Tadeusz Drozda, Wiesław Gołas, Bohdan Łazuka, Wojciech Malajkat, Wiesław Michnikowski i Wojciech Młynarski. Jubilat zaprosił swoich gości w podróż po Polsce i swoim życiu. Kiedy miał sześć lat, założył się z bileterem kina, że skoczy z mostu Krasińskich o darmowy wstęp do kina. W gimnazjum pod auspicjami profesora Szlajfera, nauczyciela matematyki, Szurmiej stawiał pierwsze kroki na scenie. Na Kołymie umilał czas towarzyszom niedoli, recytując im wiersze. W Ałma-Acie zdobywał pierwsze poważne doświadczenia sceniczne. We Wrocławiu i Opolu pełnił kolejne funkcje asystenta, reżysera, kierownika artystycznego, a także kierownika estrady dolnośląskiej. Tu Szurmiej spędził swoją młodość, w rytmach rock’n’rolla i spotkaniach w oparach SPATIF-u.

Teatr Żydowski online to również wydarzenia Centrum Kultury Jidysz. W tym tygodniu, w środę o 18 czytanie „Reb Szwejk”, przygody dobrego wojaka Szwejka w jidysz, a w piątek o 12 projekcja filmu podsumowującego rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

We wszystkich wydarzeniach można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!