Ziemia z cmentarza żydowskiego w Łodzi trafi do muzeum w Luksemburgu

Muzeum Ruchu Oporu w Luksemburgu

Specjalny pojemnik, a w nim ziemia z łódzkiego cmentarza żydowskiego – z Łodzi do Narodowego Muzeum Ruchu Oporu w Luksemburgu wyruszył niezwykły eksponat, który znajdzie swoje miejsce na wystawie ziemi z miejsc, w których ginęli obywatele Luksemburga. Gmina Żydowska w Łodzi przekazała go w 214. rocznicę swojego powstania.

Narodowe Muzeum Ruchu Oporu w Luksemburgu znajduje się w Esch-sur-Alzette. Swymi zbiorami zdjęć, przedmiotów oraz dzieł sztuki przybliża historię Luksemburga z okresu od 1940 do 1945 roku, skupiając się na nazistowskich represjach oraz wyzwoleniu kraju w 1945 roku. Ważnym punktem tej historii było Litzmannstadt Getto, do którego przetransportowano obywateli Luksemburga pochodzenia żydowskiego.

– Dlatego właśnie ambasadorowie Luksemburga biorą udział w obchodach rocznicy likwidacji łódzkiego getta i dlatego tak ważne było dla nas, by ziemia z łódzkiego cmentarza żydowskiego trafiła do muzeum w Esch-sur-Alzette – podkreśla prof. Wojciech Wolf, Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Łodzi, który przekaże niecodzienną przesyłkę na ręce ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga Conrada Brucha. Pojemnik z ziemią wraz z certyfikatem potwierdzającym jej autentyczność wręczyli konsulowi rabin Łodzi Dawid Szychowski i Józef Weininger, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Pojemnik z ziemią z cmentarza żydowskiego w Łodzi trafi do Muzeum Ruchu Oporu w Luksemburgu

Wydarzenie zbiegło się z 214. rocznicą powstania GWŻ w Łodzi, od lat 90. ponownie mieszczącej się w przedwojennej siedzibie przy ul. Pomorskiej 18. Dziś przy gminie działają koszerna kuchnia, dom gościnny „Linat Orchim” oraz mykwa.

– Szczególną wagę w naszej codziennej działalności przykładamy do odnowy cmentarza przy ulicy Brackiej, będącego największą nekropolią żydowską w Polsce i jedną z największych w Europie – podkreśla rabin Dawid Szychowski i przypomina, że cmentarz został założony w 1892 na działce podarowanej gminie żydowskiej przez Izraela Poznańskiego. W czasie II wojny światowej na cmentarzu chowano Żydów z Litzmannstadt Ghetto.

W 2015 roku cmentarz, na którym pochowano 160 tys. osób został uznany za Pomnik Historii. Wśród szczególnych zabytków odnaleźć można nagrobki rodziców Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina, a także monumentalne mauzoleum poświęcone pamięci samego Izraela Poznańskiego.

Cmentarz zajmuje obszar blisko 40 hektarów, dlatego jego odnowienie i konserwacja to ogromne wyzwanie.

– Nasza społeczność i przyjaciele często wspierają akcje na rzecz cmentarza, pomagają w odnawianiu nagrobków, porządkowaniu parku, jednak skala przedsięwzięcia wymaga znacznie więcej, dlatego zdobywamy dofinansowanie z różnego typu programów – tłumaczy Józef Weininger, Przewodniczący GWŻ w Łodzi. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęły się prace w parku cmentarza. Powstała opinia dendrologiczna i mapa całego parku cmentarnego, zgodnie z którą pielęgnacji wymaga 5 tysięcy drzew. Działania zostały zaplanowane na najbliższych kilka miesięcy.

Jednak to nie wszystko. Pod nadzorem konserwatorskim przygotowywany jest projekt zagospodarowania alejek i parkingu. Ponadto wykonano remont części biurowej. Kolejnym krokiem jest uporządkowanie pola gettowego. Trwają w tej sprawie uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Łódzka Gmina dba również o cmentarze w Pabianicach, Piotrkowskie Trybunalskim, Radomsku, a wkrótce także w Kutnie.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!