Porządkują cmentarz żydowski w Białym Borze

Cmentarz żydowski w Białym Borze, fot. Albin Krystian Majkowski/Facebook

Cmentarz żydowski w miejscowości Biały Bór (woj. zachodniopomorskie) został zniszczony, jak wiele innych, w czasie wojny. Burmistrz miasta postanowił zadbać o jego uporządkowanie oraz postawienie w tym miejscu pamiątkowej tablicy.

“Miejsc, w których pochowani są ludzie, nie należy zostawiać samym sobie. Tym bardziej takich miejsc, które zostały przez innych ludzi zniszczone” – mówi burmistrz Paweł Mikołajewski w nagraniu na Facebooku.

Cmentarz Żydowski w Białym Borze ocalony od zapomnienia. Ocalić historie -„ Pamięć, Pokolenia, Przyszłość” Na…

Opublikowany przez Albina Krystiana Majkowskiego Wtorek, 9 czerwca 2020

Urzędnik przyznaje, że cmentarz kilka lat temu był zaniedbany, wyglądał jak śmietnik. “Chyba część mieszkańców naszej gminy nie wiedziała, że takie miejsce w Białym Borze istniało. Dlatego z szacunku dla wszystkich ludzi, dla wszystkich pokoleń, które tutaj od XVII wieku, a może i wcześniej mieszkały, stwierdziłem, że nie można tego zostawić takiemu losowi, właściwie nieładu, takiego złego zapomnienia”.

Mikołajewskiemu zależało na tym, by miejsce uprzątnąć oraz właściwie upamiętnić. “Pamięć należy się każdemu” – podkreśla.

Z cmentarza pozostało niewiele – fragmenty ogrodzenia oraz kawałki kilku macew. Urzędnicy postawią tam tablicę pamiątkową. Działania te wspiera Albin Majkowski, prezes Stowarzyszenia Pamięć Pokolenia Przyszłość.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!