Rada Etyki Mediów krytycznie o materiałach Wiadomości TVP

“Rozniecanie antysemityzmu, rasizmu i nienawiści wobec mniejszości nie leży w interesie kraju – członka Wspólnoty Europejskiej i NATO” – pisze w swoim oświadczeniu Rada Etyki Mediów, która tym samym krytycznie odnosi się do materiałów Wiadomości TVP dotyczących rzekomego planu przekazywania funduszy organizacjom żydowskim.

Wiadomości wyemitowały w poniedziałek materiał, w którym twierdzą, że opozycyjny kandydat na prezydenta, Rafał Trzaskowski, może odebrać pieniądze przeznaczone na pomoc socjalną dla polskich rodzin i przeznaczyć je na spłatę roszczeń do pozostawionego w Polsce mienia żydowskiego.

W programie przestrzegano, że “strumień pieniędzy, który płynie z budżetu państwa do kieszeni polskich rodzin wyschnie, jeżeli Trzaskowski po ewentualnym zwycięstwie w wyborach prezydenckich będzie dążył do zaspokojenia żydowskich żądań”.

Skargę na ten materiał do REM złożył Sebastian Rejak, p.o. dyrektora American Jewish Committee Central Europe Office. “Odwieczna antysemicka kalka, w której Żydzi są kojarzeni z pieniędzmi i międzynarodowymi spiskami, które mogą zaszkodzić Polsce” – napisał.

Zdaniem Rejaka program naruszył zasady Karty Etycznej Mediów – zasadę prawdy, zasadę obiektywizmu, zasadę oddzielania informacji od komentarza, zasadę szacunku i tolerancji oraz zasadę wolności i odpowiedzialności.

Rada Etyki Mediów podzieliła opinię Rejaka, podkreślając, że nie jest to jedyny materiał Wiadomości o podobnym wydźwięku.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!