Dewastacja cmentarza żydowskiego w Zabrzu

Dewastacja cmentarza w Zabrzu, fot. Dariusz Walerjański/Facebook

W piątek nieznani sprawcy przewrócili około 20 nagrobków na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Zabrzu. W ciągu ostatnich kilkunastu dni do podobnych zdarzeń doszło na cmentarzach w Tarnowskich Górach i Dobrodzieniu.

O zniszczeniach w Zabrzu poinformował społecznik Dariusz Walerjański, który cmentarzem opiekuje się od 30 lat. “Dziś na zabytkowym XIX w. cmentarzu żydowskim w Zabrzu po wielu latach spokoju i tolerancji, zrozumienia dla miejsca, gdzie spoczywają zmarli dokonano aktu wandalizmu przewracając i niszcząc około 20 nagrobków. To chamski akt głupoty, aby wyżywać się na nagrobkach. Nie potrafię znaleźć odpowiedzi, czemu, i po co ktoś to zaplanował i uczynił” – napisał na Facebooku.

Dziś na zabytkowym XIX w. cmentarzu żydowskim w Zabrzu po wielu latach spokoju i tolerancji, zrozumienia dla miejsca,…

Opublikowany przez Dariusza Walerjańskiego Piątek, 11 września 2020

O sprawie poinformowana została policja, która będzie poszukiwać sprawców.

W ubiegłym tygodniu na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach nieznany sprawca zniszczył odnawiany kilka dni wcześniej pomnik Rebeki Freund, zamalowując inskrypcje czerwonym sprajem. Sprawa również została zgłoszona policji.

Na początku września w Dobrodzieniu ktoś przewrócił 10 macew, niektóre z nich rozbijając. Pracownicy Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, którzy raz na miesiąc odwiedzają nekropolię, by skosić trawę lub dokonać niezbędnych napraw w ogrodzeniu, zauważyli, że ziemia w kilku miejscach była rozkopana. “Tak, jakby ktoś czegoś szukał. Nigdzie nie było wrogich napisów” – mówiła w rozmowie z TVN24 Agnieszka Hurnik, dyrektorka DOKiS. Dochodzenie w tej sprawie również prowadzi policja.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!